Doğum ve hamilelikte skandal ölüm oranı

24.02.2023
874
Doğum ve hamilelikte skandal ölüm oranı

Dünyada her sene 500 binden fazla anne gebelik ya da doğum sırasına can verirken, 4 milyon yeni doğan bebek de hayatını yitiriyor. Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından Cenevre’de …

Dünyada her sene 500 binden fazla anne gebelik ya da doğum sırasına can verirken, 4 milyon yeni doğan bebek de hayatını yitiriyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından Cenevre’de yayımlanan senelik raporda, 500 bin kadının doğum yaparken ya da gebelik sırasında can vermesi ‘skandal’ olarak nitelendirildi. Raporda, bu vefatların önlenmesi için çok ucuz ve kolay takatler bulunabileceği belirtildi.

Dünya Sağlık Teşkilatı bünyesindeki aile sıhhati bölüm şefi Dr. Marie-Paule Kieny, ”bu gidişata son verebilmek için yapılması gerekenler öğreniliyor. Deva gerçeğinde hem ucuz, hem de kolay” dedi. Kieny, hamile bayanların doğru beslenmeleri ve ağır işlerde çalışmamaları gerektiğini belirtti.

Rapora göre, dünyada senede 136 milyon doğum oluyor. Büyüme yolundaki ülkelerde bayanların takribî üçte ikisi doğumda uzman dayanağı alıyor. Az gelişmiş ülkelerde, özellikle de Afrika kıtasının güney kesimlerinde bu oran üçte birin altına iniyor. Doğumdan sonra iki saat süren kanama, vefata götürüyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün raporuna göre, 0 bin annenin yanı gizeme dünyada senede 4 milyon yeni doğan bebek de yaşamını kaybediyor. Bebek vefatlarının çoğu, paklik koşullarına uyulmamasından kaynaklanıyor. Dr. Kieny, bebeklerde vefatları eksiltmek için, ”bebekler yıkanmalı, sıcak civara alınmalı ve doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirilmeli” dedi.

Raporda, aza ülkelerden, sağlık personelinin eğitimi mevzusunda da daha fazla yatırım yapmaları istendi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.