Diyet günlüğüne başlamak

26.09.2023
283
Diyet günlüğüne başlamak

Bir diyet günlüğüne başlamak, varolan bazı yeme davranışlarınızın üstesinden gelmeniz için ilk adımdır. Diyet sırasında yediğiniz zamanları, ruh halinizi, açlık düzeyinizi, yediğiniz yiyecekleri ve ne …

Bir diyet günlüğüne başlamak, varolan bazı yeme davranışlarınızın üstesinden gelmeniz için ilk adımdır. Diyet sırasında yediğiniz zamanları, ruh halinizi, açlık düzeyinizi, yediğiniz yiyecekleri ve ne kadar yediğinizi kaydetmeniz gerekir. Bu günlük, size yardım edebilecek yalnızca bir tür örnektir. Ne ve nasıl yemeniz gerektiği hakkında daha fazla şey öğrendikçe, en sonunda sorunlarınızın üstesin­den gelmenize yardımcı olmak için bütün bilgilerinizi bir araya getirebilirsiniz.

“Zaman,” yediğiniz vakit anlamına gelir. “Ruh” hali nasıl hissettiğinizdir. Mutlu mu, üzgün mü, hayal kırıklığına uğramış mı, gerilimli mi yoksa sinirli misiniz? Bu ruh hallerinin hepsi, sizin yeme kararlarınızı etkileyebilir. “Açlık düzeyi” ne kadar aç olduğunuz anlamına gelir. Kendinize l’den 5′e kadar değer verin. 1, fiziksel olarak hiç aç olmadığınızı; 5, çok aç olduğunuzu anlatır. “Yenmiş yiyecekler”, seçtiğiniz ve yediğiniz yiyeceklerdir. Net olun. “Ne kadar” başlığı, seçtiğiniz yiye­ceklerin porsiyon miktarını gösterir. Yine net olun.

Alternatif yeme davranışlarını araştırın. Bazı seçenekler ılık bir duş almayı, bir kitap klübüne katılmayı, fitness tarihi belirlemeyi, masaj yaptırmayı, sinemaya gitmeyi ya da saç kestirmeye gitmeyi içerir.

Örnek diyet günlüğü
1.GÜN ZAMAN RUH HALİ AÇLIK DÜZEYİ YENMİŞ YİYECEKLER NE KADAR
2.GÜN ZAMAN RUH HALİ AÇLIK DÜZEYİ YENMİŞ YİYECEKLER NE KADAR
3.GÜN ZAMAN RUH HALİ AÇLIK DÜZEYİ YENMİŞ YİYECEKLER NE KADAR

Şimdi bazı değişiklikler yapmak için bir plan yapalım. Küçük değişikliklerin büyük sonuçlar doğurduğunu unutmayın.

Bu hafta uğraşacağım. Bu ay uğraşacağım
Neden ve ne yediğinizi belirlemek, tüm yaşam tarzınızda değişiklikleri görmek ve başarmak için önemlidir. Davranışlarınız kim olduğunuzu yansıtır. Davranışların değişmesi zordur. Ancak sadece bunların farkında olmak bile doğru yönde atılan ilk önemli adım olabilir.
Burada gösterilen örnek diyet günlüğünü kullanarak işe başlayın ya da bu kitapta daha sonra bulacağınız günlüklerden birini en az üç-beş gün kullanın. Diyet günlüğünüzü inceleyin ya da bunun için bir profesyonele danışın. Sorun alanlarınızı ve gün içindeki sorun saatlerinizi belirleyin. Başlamanız ve moti­ve olmanız için kısa vadeli birkaç hedef belirleyin. Her bir gün için birini üstlenin. Olumlu sonuçlar görmeye başladıkça, kendinizle ve ne elde edebildiğinizle ilgili olarak büyük olasılıkla kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Bunu kendi­niz için yaptığınızı unutmayın. Odaklanın ve motivasyonunuzu koruyun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.