Deri kalınlığı ölçme testi

26.03.2023
656
Deri kalınlığı ölçme testi

Bedendeki yağın daha kolay ve daha yaygın ölçümü ten kalınlığı ölçeklerini kullanarak yapılabilir. Bu ölçekler, beden yağ kompozisyonunun ölçüyünı tanımla­meye dayanakçı olmanın en ekonomik ve …

Bedendeki yağın daha kolay ve daha yaygın ölçümü ten kalınlığı ölçeklerini kullanarak yapılabilir. Bu ölçekler, beden yağ kompozisyonunun ölçüyünı tanımla­meye dayanakçı olmanın en ekonomik ve en kolay yoludur. Eğitimli şahıslar, bu özel aleti tennin hemen altında bulunan beden yağı ölçüyünı tanımlamak için kullanır­lar. Ten altı yağlan olarak adlandırılan bu yağlar, bedenin tüm yağ gereksiniminın neredeyse yarısını oluşturur. Test etme operasyonu genellikle kolun üstü, sırtın altı, karın ve uyluk gibi bedenin çdenkli noktalarındaki ten kalınlığının ölçümünü yap­mayı gerektirir. Bu bölgelerde bulunan ten altı yağ ölçüyü tüm bedende buluna­bilen toplam yağ ölçüyünı tanımlamaya dayanakçı olur. Bu yöntem, birçok sağlık ve fıtness klüpleri, hekim ve diyetisyenlerde mevcuttur ve tesirli bir ölçüm yöntemi sunar.

Ten altı yağı, tennin hemen altında bulunur ve beden yağının takribî yarısını oluşturur. Ten kalınlığı ölçümleri; uyluk, kolun üstü, karın ya da sırttan yapıldığında, bu bölgelerdeki yağ ölçüyü tüm bedende bulunan toplam yağ ölçüyünı tanımlamaya dayanakçı olur.

Beden sıkıştırma testi
Kendi beden yağlarının süratli ve kolay bir ölçümünü yapmak isteyen fertler için birkaç başka seçenek daha vardır. Bunlardan birisi de beden sıkıştırma testi olarak bilinen ten kalınlığı ölçme yönteminin kolaylaştırılmış bir yöntemidir. Bunu kendi kendinize kolaylıkla yapabilirsiniz. Omuz ve dirsek arasındaki kolda bulu­nan teni kavrayın ve belin 2,5 cm altından teni yeniden kavrayın. Adale yerine tennin başparmak ve işaret parmağı ile sıkıştırılması gerekir. Tuttuğunuz ten ölçüyünı ölçün. Ölçüm, 2,5 cm’den büyükse bu, fazla beden yağının bir gösterge­si olabilir. Daha Önceki slogan “bir inç sıkıştırma” 2,5 cm Ç.N bu beden sıkıştırma testin­den türetilmiştir.

Bel ölçümü
Ayrıca bel ölçünüze bakarak sağlık tehlikeyinizi değerlendirebilirsiniz. Burada bedendeki orta bölgedeki ya da yaşam organları civarındaki fazla yağ ölçüyünı ölçeceksiniz. Kadınlar için 89 cm’den, erkekler için ise 102 cm’den büyük bir bel ölçümü, sağlık statüsüne yönelik bir tehlikeyi göstermektedir.

Gelecekteki yeni yöntemler
Bedendeki yağ düzeyini tanımlayan yeni yöntemlerin incelenmesi ve geliştiril­mesi devam etmektedir. Bu yeni yöntemlerin kimileri banyo tartısına benzer ürün­ler iken değişikleri pahalı donanım gerektirebilir. Seçenek rakamı arttıkça fertler, bu test etme yöntemlerine daha kolay erişebileceklerdir.

Beden yağı tanımlama rehberi
Bu operasyonların her biri, kişinin beden yağ yüzdesini verir. Beden yağ yüzdesine dayanan sağlıklı seviyeleri tanımlamak için oluşturulan rehber alttaki gibidir:
NORMAL/SAĞLIKLI FAZLA KİLOLU OBEZ
Kadın %15-%25 %25.1-%29.9 %30′dan büyük
Erkek %10-%20 %20.1-%24.9 %25′den büyük

Herkesin enerji depolamak, ısı yalıtımına dayanakçı olmak ve öteki lüzumlu işlevleri yerine getirmek için vücudunun azıcık yağa gereksinimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kadınların bedenleri erkeklerinkinden daha fazla yağ içerir; ayrıca kadınlar, erkeklerden daha az adale ve kemiğe sahiptir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.