Bakla

04.08.2023
315
Bakla

Bakla özellikleri * Hemen heryerde yetişir. * Misri ve kıbti olmak üzere iki çeşittir. Çiçekleri, unu, kabuğu kullanılır. Besin güzergahından çok zengindir. Baklanın taze olanının yararları daha …

Bakla özellikleri
* Hemen heryerde yetişir.
* Misri ve kıbti olmak üzere iki çeşittir. Çiçekleri, unu, kabuğu kullanılır. Besin güzergahından çok zengindir. Baklanın taze olanının yararları daha çoktur.
* Hazmı kolay, besleyeici bir nebattır.
* Çiçekleri zamanında, gölgede kurutulur ve kapalı kutu larda saklanır.

Bakla yararları
* Baklanın 15 gr. Çiçeği bir litre suda haşlanır, günde bir kaç kaşık içilirse, idrarı söktürür, bedendeki zehirleri di sarı atar. Böbreklerdeki taşların kumların düşmesine dayanak eder. Böbrek sızılarım dindirir, irini giderir.
* Kanı durmayan yaralarda ikiye ufalanıp yapıştmlırsa, kanı durdurur ve insana uyku verir.
* Baklanın kabuğu kıl biten yerlere hırpalanıp sürülürse, bir daha o yerlerde kıl çıkmaz.
* Bakla suyu ile surat yıkanırsa cilt hoşlaşır. Sülük konulduğu zaman kan kesilmezse,baklamn yarısı kan akan yerlere konulursa şipşak kanı keser.
* Arpa unu ile karıştırılıp, apselere yakı gibi konur. Kulak artta ve göz altında olan şişlere balla karıştın lıp sürülebilir.zeytin yağı ile karıştırılarak yakısı mevzu lursa hanazir hastalığına iyi kazanç.
* Kabuğu ile birlikte suda pişirilip sirke ile yenirse bağır sak yaralarına ve müzmin ishale iyi kazanç. Fakat pişirir ken ilk suyunu değiştirmek gerekir ki gaz ve kabarıklık yapmasın. Daha Önceki baklanın gazı daha azdır.
* Kabuğunu üzüm şurubu ile pişirip erkek uzuvlarında, memede olan şişlere ve bedendeki kir hastalığına yakı gibi konulursa bereketlidir.
* Hırpalanmışı bademyağı ile pişirildikten sonra şeker de katılarak yenirse, öksürüğe ve her tür göğüs üşütmele rine iyi kazanç.hırpalanıp ince elekten geçirerek göze sürü lürse kataraktı iyileştirir.

İhtar: bayanlar fazla yerse gebeliği önler, tavuklar fazla yerse yumurtadan kesilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.