Bahar yorgunluğuna çare pekmez

01.02.2023
905
Bahar yorgunluğuna çare pekmez

Üzüm pekmezi, böbrek ve karaciğerin işlevini çoğaldırarak bedeni hastalıklara karşı gözetmekle kalmıyor bahar bitkinliğine de iyi geliyor. Bedenin dinç ve zinde olmasını da sağlayan üzüm pekmezi, …

Üzüm pekmezi, böbrek ve karaciğerin işlevini çoğaldırarak bedeni hastalıklara karşı gözetmekle kalmıyor bahar bitkinliğine de iyi geliyor.

Bedenin dinç ve zinde olmasını da sağlayan üzüm pekmezi, kış aylarından bahar aylarına geçişte alana gelen bahar bitkinliğini de önlüyor.

Şifa kaynağı olan ve kahvaltı sofralarının bırakılmazı haline gelen üzüm pekmezi, cildin taze ve pak bir görünüm almasını sağlayarak kansere tutulma tehlikesini eksiltiyor. Her mevsimin tadılan lezzeti haline gelen üzüm pekmezi, akciğer ve karaciğer hastalıklarının önüne geçiyor.

Gaziantep’te 11 seneden bu yana şirecilik işi ile uğraştığını belirten Zeynel Abidin Karaoğlu, “11 seneden beri Tarihi Elmacı Pazarı’nda yöresel mahsuller ismine hizmet veriyoruz. Gaziantep’in özel üzüm pekmezinin satışını yapıyoruz. Sattığımız mahsuller arasında üzüm pekmezinin bizim için ayrı bir yeri bulunmaktadır. Gaziantepli yurttaşların üzüm pekmezi harcaması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Üzüm pekmezinin kar hisseyi çok düşük olmasına karşın biz insan sıhhatine bereketli olduğu için yeniden de satıyoruz. Üzüm pekmezi seneler evvel akışkan olarak harcanmaktaydı. Üzüm pekmezi en çok harcanan pekmezlerin arasında yer alıyor. Üzüm pekmezi kana en ivedi karışan gıdalardan birisidir. Üzüm pekmezi antioksidan özelliği de gösteriyor” dedi.

ÜZÜM PEKMEZİ BAHAR BİTKİNLİĞİNİ ÖNLÜYOR
Yurttaşların üzüm pekmezi harcayarak bahar bitkinliğini atlatacağını ifade eden Karaoğlu, “Üzüm pekmezi özellikle gribal enfeksiyonların önlenmesinde ehemmiyet talep ediyor. Üzüm pekmezi harcayan insanların akciğer ve karaciğeri güçlü olur. Yurttaşlar üzüm pekmezi harcarsa, bahar bitkinliğine tutulmaz. Üzüm pekmezi kana ivedi karıştığı için insanın bedenini zinde meblağ. Özellikle kahvaltıda pekmez harcayan insanlar günü dinç ve dinç geçirir. Üzüm pekmezi bedenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklardan korur. Üzüm pekmezi harcayan bir insanda bahar bitkinliği alana gelmez, olsa dahi çok ivedi vakitte atlatır. Üzüm pekmezi gribal enfeksiyonları önler. Miniğinden büyüğüne herkesin üzüm pekmezi harcamasını öneri ediyoruz. Zira üzüm pekmezi bizim daha önceki bir kültürümüz ve ananemizdir” diye konuştu.

‘GAZİANTEP EVVELDEN BAĞLAR DİYARIYDI’
Gaziantep’in şire ile aynılaştığını dile getiren Karaoğlu, “Gaziantep, sanayisi ve yiyecek mahsulleri ile her zaman ilerleyen bir şehirdir. Üzüm pekmezi dört mevsim elimizde bulunmaktadır. Gaziantep evvelden bağlar diyarıydı. Şeker hastaları da üzümden tadabilir. Üzüm pekmezi dört mevsim harcanabilir” biçiminde konuştu.

Kaynak: http://www.internethaber.com/bahar-yorgunluguna-care-pekmez-658500h.htm

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.