Bulaşıcı Hastalıklar Artıyor

06.06.2023
580
Bulaşıcı Hastalıklar Artıyor

Tarihte kezlerce salgınlara neden olmuş ve çok rakamda insanın vefatına neden olmuş olan veba hastalığı günümüzde genelde bazı ülkelerde ve bölgesel olarak görülmektedir.

Tarihte kezlerce salgınlara neden olmuş ve çok rakamda insanın vefatına neden olmuş olan veba hastalığı günümüzde genelde bazı ülkelerde ve bölgesel olarak görülmektedir. 

Faktör: Veba basili Yersinia Pestis’tir.Bulaş Yolu: Veba, kemirgenleri etkileyen zoonotik bir hastalıktır. Sıçanlardan değişik hayvanlara ve insanlara sinekler aracılığıyla bulaşır. Yakın temas halinde hastadan solunum yoluyla çıkan damlacıkların infeksiyonu değişik insanlara bulaştırdığı zatürreli veba hariç; infeksiyonun insandan insana bulaşması söz mevzusu değildir.Hastalığın Seyri: Vebanın başlıca 3 muayenehane biçimi vardır:Hıyarcıklı veba; genellikle infekte sineklerin ısırığı neticeyi alana kazanç. Drenaj lenf düğümlerinde lenfadenit büyür, en çok da bölgesel lenf düğümleri etkilenir. Şişme, ağrı ve lenf düğümleri iltahabı karakteristik veba bubonlarını oluşturur.Septisemik veba; hıyarcıklı vebadan büyür ya da lenfadenit hariç değişik özellikleri taşıyan bir formda büyür.İnfeksiyonun kan dolaşımına dağılması , menenjit, endotoksik şok ve dağılmış intravasküler pıhtılaşmaya yol açar.Zatürreli veba; veba basilinin bedenin bedenin değişik bölgelerinden akciğerlere dağılmasını izleyen ikincil bir infeksiyondur. Çok şiddetli zatürreye neden olur. Solunum yoluyla çıkan damlacıkların başkalarına bulaşması neticeyi oluşan infeksiyon, o bireylerde primer akciğer vebasına yol açar. Acil ve tesirli bir rehabilitasyon uygulanmazsa, hıyarcıklı veba hadiselerinin %50-60 ı vefatla sonuçlanır. Rehabilitasyon edilmeyen septisemik ve zatürreli veba da değişmez bir şekilde vefatla sonuçlanır.Coğrafi Dağılım: Dünyanın bir hayli yerinde sıçanlarda veba infeksiyonu odakları bulunur. Orta,doğu ve güney Afrika da, güney Amerika da, kuzey Amerika nın batı kısmında ve Asya daki bir hayli alanda yabani kemirgen vebası mevcuttur. Bazı alanlarda, barbar ve evcil sıçanlar arasında temas yaygındır.Bu da yerel insan vebası salgınlarına ve ara gizeme genel salgınlara neden olur. Yolcular için Tehlike: Genellikle düşüktür. Ancak veba hadiselerinin görüldüğü bölgelerdeki kırsal alanlara gidenler ve buralarda kamp yapan, dağlık alanlarda dolaşanlar ve kemirgenlerle temas edenler için tehlike söz mevzusu olabilir.Profilaksi: Yalnızca mesleksel açıdan vebaya karşı büyük tehlike altında olanlar hıyarcık vebasına karşı bir aşı mevcuttur. Ancak bu aşı bir hayli ülkede ticari olarak satılmamaktadır.Önlemler: Canlı ya da ölü kemirgenlerle temas etmekten sakınılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.