Babetler düztaban yapıyor! Babet pabuç hasarları

28.01.2023
890
Babetler düztaban yapıyor! Babet pabuç hasarları

Yaz aylarında sıklıkla seçim edilen babetler doğru seçilmezse düztaban yapıyor, parmak yapısını bozuyor! Yazın yanaşmasıyla beraber bir hayli kadının estetik açıdan sık sık seçim ettiği babetler, topuklarda …

Yaz aylarında sıklıkla seçim edilen babetler doğru seçilmezse düztaban yapıyor, parmak yapısını bozuyor!

Yazın yanaşmasıyla beraber bir hayli kadının estetik açıdan sık sık seçim ettiği babetler, topuklarda artan baskıya bağlı bilek ve kalçalarda ağrıya yol açarken; uzun zaman giyildiğinde yürüyüşte biçim bozukluğu ayak tabanında yayvanlaşma ve düztabanlık gibi ayak deformasyonlarına neden oluyor.

Acıbadem Ankara Sağlık Kurumu Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Dilek Koç Yılmaz, yaptığı açıklamada, ayakların beden balansının sağlanmasında sanki sütun görevi gördüğünü belirterek, ayaklarda alana gelecek bir negatifliğin tüm bedeni etkileyeceğini söyledi.

İnsan bedeninde ayakların 26 kemik, 33 eklem, 107 ligamen ve 19 adaleden oluşan en karmaşık uzuvlarından biri olduğunu belirten Yılmaz, ayakların bedeninin tüm ağırlığını taşımakla görevli olduğunu ifade etti. Yılmaz, gün içinde elverişli olarak yanlış seçim edilen kunduraların sırt ve kalça ağırlarından kireçlenmeye kadar bir hayli sağlık meselesine yol açabildiğini bildirdi.

Yanlış pabuç tercihi sonrasında görülebilecek sağlık meselelerinden birinin duruş bozukluğu olduğunu anlatan Yılmaz, yüksek topukların bedenin ağırlık merkezini öne doğru iterek bel ve kalçanın basmakalıp duruşunu negatif etkilediğini söyledi. Yılmaz, bu gidişatta bel kavisinin çoğaldığını, bunun neticesinde ise bel ve kalça adalelerinde fazla gerginlik ve ağrı oluştuğunu dile getirdi.

Yüksek topuklu kunduralar, diz ve bacak ağrıdene yol açıyor
Yüksek topuklu kunduralar giyildiğinde beden ağırlığının öne kayması ve dizlere fazla yük binmesiyle beraber diz ağrıların görülmeye başladığını anlatan Yılmaz, şunları kaydoldu:

“Zamanla diz ekleminde kireçlenmelere yol açabiliyor. Ayrıca topuklu üzerinde daha çok kasılan baldır adaleleri bir zaman sonra bacak ağrılarını da birliktesi getiriyor.

Topuk ne kadar yüksek ise ayağın ön kısmı öne doğru o kadar çok bükülüyor ve aşil tendonunu kısaltarak ağrılara yol açabiliyor.

Yüksek topuklu kunduraların sert arka kısımları ya da kayışları zamanla topuğu tahriş ederek topuk artta yer alan kemiğin gelişmesine neden oluyor.

Yüksek topuklar beden ağırlığını balanslı dağıtamıyor ve uzun süreli giyilmesi neticeyi parmak diplerinde eklem ağrıları ortaya çıkıyor.

Ayrıca yüksek topuklar balansın bozulmasına yol açtığından düşme tehlikesini çoğaldırarak bilek yaralanmalarına davetiye çıkarabiliyor.”

Dar burunlu kunduralar parmakların yapısını bozuyor

Yılmaz, önü dar kunduraların başparmakta ağrılı kemik gelişmesine, başparmağın iç taraftaki öbür parmaklara doğru eğilmesine neden olduğunu ve biçim bozukluğuna yol açtığını ifade etti.

Yüksek topuk ve önü dar kunduraların 3. ve 4. parmaklar arasında yer alan asap dokusunda kalınlaşmaya yol açarak parmaklarda ağrı ve tembelliğe neden olduğunu belirten Yılmaz, “Parmak önü dar kunduralar, minik parmakların orta eklem hizasında bükülmeler yol açıyor ve neticesinde parmaklar, pabuç giyilmezse dahi bükülü kalıyor. Bu da çekiç parmak görünümüne yol açıyor” dedi.

Yılmaz, burnu dar kunduralar seçim edildiğinde baş parmaklarda tırnaklara kesintisiz baskı uygulandığından zamanla tırnak batması meseleyi görüldüğünün altını çizerek, bununla beraber nasır, mantar gibi öbür meselelerle de sıklıkla karşılaşıldığını anlattı.

Babetler de masum değil
Yılmaz, babetlerin de çok sağlıklı olmadığına dikkati sürükleyerek, “Babet kunduralar, yüksek topukluların tersine ayağa binen yükü öne değil topuğa kaydırarak burada yüklenmeye neden oluyor ve topuktaki baskı, bilek ve kalça ağrılarına yol açabiliyor” diye konuştu.

Babetlerin, dış taban kısmının çok ince olduğu için zeminden gelen darbeleri yasaklayamadığının da altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Zemin ile ayak arasında kalın bir katmanın olmaması ayak travmalarını birliktesi getiriyor.

Klasikte kunduraların taban ve sırt kısımları, ayakların dağılmasını önlemek ve yük dağılımını desteklemek için daha sert ve elverişli bir yapıda üretilmeliler. Ancak babetlerde böyle bir destekleyici bölge bulunmuyor. Bu surattan babetler uzun zaman giyildiğinde; yürüyüşte biçim bozukluğu, ayak tabanında yayvanlaşma ve düztabanlık gibi ayak deformasyonlarına neden olabiliyor.”

Yılmaz, pabuç tercihinde ideal topuk yüksekliğinin 2-5 cm arasında olduğunu, kunduraların burun kısmının yuvarlak ve geniş olması, parmaklar yeterince rahat hareket edebilmesi gerektiğini ifade ederek, şu tekliflerde bulundu:

“Sentetik materyallerden yerine natürel tenden yapılmış, hava sirkülasyonu olan kunduralar seçim edilmeli. Pabucun büyüklüğü en uzun parmağa göre seçilmeli. Şayet babetlerin rahatlığını bırakılamıyorsa, içine yumuşak bir destek konulmalı ve ayak kavisi desteklenmeli. Dolgu topuklarda ön ve arka kısmın denk olması gidişatında mesele yaşanmıyor ancak yeniden de dolgu kalınlığı 10 cm’yi geçmemeli. Aksi takdirde ayak yerden çok yükseliyor ve yaylanma bozulduğu için diz ve bel ağrıları kollanıyor.

Günün çoğunluğunu ayakta geçirenler için en ideal pabuç, bağcıklı yürüyüş pabuçlardır. Bunlar; darbe emici tabanlı, geniş, içi pet ile desteklenmiş ve yüksekliği 2 cm’den fazla olmayan modeller olmalı.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2014/saglik/duztaban-yapiyor-488170/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.