Alerjik nezlede kortizon kullanımı

19.03.2023
736
Alerjik nezlede kortizon kullanımı

Kortizon, yerinde, uygun doz ve müddetlerde kullanıldığında hayat kurtaran, ama elbette kimileri ölümcül, pek çok yan tesirleri de olan bir ilaçtır. Milyonlarca hasta hayatlarını ve …

Kortizon, yerinde, uygun doz ve müddetlerde kullanıldığında hayat kurtaran, ama elbette kimileri ölümcül, pek çok yan tesirleri de olan bir ilaçtır. Milyonlarca hasta hayatlarını ve sıhhatlerini kortizona borçludur.

Bir tarafta, bir çok hasta hayatını borçlu olduğu bu harikulade ilaçtan öcü görmüş gibi korkar. Az hastadan mı duydum ‘‘Aman hekim bey, bana kortizonlu ilaç vermeyin de, ne verirseniz verin.” laflarını. Zira, kortizon millet arasında ‘en son derman’ olarak kullanılması gereken ilaç diye öğrenilir. Hasta bu. Sigaradan korkmaz, AİDS’deri korkmaz, astım krizinden korkmaz, kortizondan korkar.

Korksun natürel. Korkması hiç korkmamasından daha iyidir. Ama fobilerde de fazlaya kaçmamak gerekli. Vur diyince, öldürmemeli.

Bazı hastalar bütün tersine, kortizonu leblebi gibi, fındık, fıstık gibi kullanırlar. Hekim ona bir defalık yazar, hasta onu kendi kafasına göre aylarca, senelerce kullanır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kortizon kullanımı Mynet okurları için derledi.

KORTİZONLU BURUN SPREYLERİ
Alerjik nezlede en tesirli ilaç buruna sprey biçiminde bunalan kortizondur. Bu ilaçlar antihistaminiklere göre daha üstündürler. Kumpaslı kullanıldıklarında, hem burun akıntısı, kaşıntı, aksırmayı… ve hem de burun tıkanıklığını, başka bir deyişle alerjik nezlenin tüm bulgularını giderirler. Tesirleri yavaş başlar ve maksimum tesirlerinin ortaya çıkabilmesi için günler-haftalar geçmesi gerekir.

AMAN HEKİM BEY, BANA SAKIN KORTİZON VERMEYİN !

Aman hekim bey, sakın kortizon vermeyin ! Şekeri… tansiyonu yükseltiyormuş. Kemik erimesi… mide kanaması… katarak yapıyormuş. Böbrekleri, karaciğer bozuyormuş… Teni çatlatıyormuş, sivilceler çıkarıyormuş…Hadi bunlar neyse de, bir de erkeklerinki gibi kılllanma da olurmuş…Çocukların boyu kısa kalırmış…

Kortizon gerçekten de çok ciddi yan tesirleri olabilen bir ilaç. İki ucu aşikar bir bıçak sanki. Bir tarafı düzenlerken, değişik tarafları da harap edebiliyor. Fakat, hemen öyle korkmayın ! Buruna sprey olarak bunalan kortizon rehabilitasyonunun negatiflikleri çok fazla değil, zira hem verilen doz çok düşük ve hem de ilacın çok az bir
kısmı kana karışıyor.

KORTİZONLU BURUN SPREYLERİNİN YAN TESİRLERİ
Kortizonlu burun spreyleri, bazı hastalarda burunda müesseseye, kabuklanma ve kanamaya neden olabilir, fakat bunlar çoğu zaman hafif ve geçicidir. Koku ve tat alma bozukluklarına da tesadüfülebilir. Kullanılan kortizon cinsinin değiştirilmesi bu yan tesirleri önleyebilir. En ciddi karmaşıklık, burun parçalamasında delinmeye yol açmasıdır. Bu rehabilitasyonun ilk 12 ayı içinde ve özellikle de genç hanımlarda tesadüfülen bir vaziyettir. İlacın doğrudan burun dağılmasına gelmeyecek biçimde bunalmasına çalışılmalıdır.

Buruna sprey biçiminde bunalan kortizonun önerilen dozlar aşılmadığı takdirde, ten incelmesi, katarakt ve glokom tehlikesini artırıcı bir tesiri olmadığı kabul edilir.

Uzun süreli rehabilitasyonun çocuklarda gelişmeyi geciktirici tesiri olabileceği unutulmamalıdır.

Bu ilaçlar, çok lüzumlu olduğu zaman hamilelikte de kullanılabilir. Rehabilitasyon süresi muhtemel olabildiği kadar kısa yakalanmaya çalışılmalıdır.

KORTİZON HAP VE İĞNELERİ
Alerjik nezlede kortizon hap ve iğneleri, hekiminizin gerek gördüğü özel vaziyetlerde, kısa süreli kullanılabilir. Ama, unutmayın, buna yalnızca hekiminiz karar vermelidir !

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.