Afrika’ya seyahat edecekler dikkat!

20.03.2023
821
Afrika’ya seyahat edecekler dikkat!

Yeni sınanan bir verem rehabilitasyonunda, ilaçların iki hafta içinde virüsü yüzde 99 oranında yok ettiği ortaya çıktı. Neticeler rehabilitasyonun ölümcül salgını hakimiyet etme potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Kombine edilen üç ilaçtan elde edilen ve henüz lisanslanmayan yeni bir ilaç, hastaların taşıdığı verem bakterisinin yüzde 99’nu iki haftada yok etmeyi muvaffak oldu.

MUKAVEMETLİ BAKTERİLERE KARŞI DA TESİRLİ

Afrika’da bulunan iki merkezde 85 hasta üzerinde yapılan araştırmada gönüllüler ilacı iki ay kullanmak yerine iki hafta kullandı. Neticeler yeni olsa da bilim insanları elde edilen belirtiler hakkında çok umutlu. Verem rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların kombinasyonuyla elde edilen yeni ilaç, ilaca karşı bağışıklık kazanan verem bakterilerine karşı oldukça tesirli.

Şayet araştırmanın neticeleri bilim insanlarının umduğu kadar tesirli olursa, hangi cins olursa olsun verem bakterisi taşıyan hastaların tamamı bu usulle rehabilitasyon edilecek.

İKİ SENE SÜREN REHABİLİTASYON 4 AYA İNEBİLİR

Tüberkülozla çabada araştırmaları destekleyen TB Alliance idareyicisi Dr. Mel Spigelman araştırmanın neticelerini büyük bir bilimsel keşif olarak nitelendirdi. Spigelman, bunun gelecekte keşfedilecek rehabilitasyon usulleri için galibiyetli bir strateji olduğunu söyledi: “İlaca karşı bağışıklık kazanan ve rehabilitasyonun tesirsiz kaldığı hastaları 4 ayda ya da daha kısa bir zamanda rehabilitasyon edebilecek. Evvelinde bunu rehabilitasyon edebilmek için bir iki senelik bir ilaçla rehabilitasyon usulü kullanıyorduk. Bir değişik yandan, yeni bulunan bu rehabilitasyon usulü evvelkine kıyasla yüzde doksan daha ucuz. Araştırma tüm zamanların en kolay, en tesirli ve en ucuz rehabilitasyon usulü için umut veriyor”

HIV salgının artta yayılan hastalık, büyümekte olan ülkelerde HIV virüsü sebebiyle zayıflayan hastaların en büyük vefat sebebi olarak öğreniliyor. Üstelik yeni rehabilitasyon usulü HIV virüsü taşıyanlarla da geçimli.

Şuanda verem bakterisi taşıyan hastalar 6 ay ve iki sene arasında her gün kendilerine verilen ilaçları kullanarak rehabilitasyon ediliyor. Bazı hastaların rehabilitasyonu uzun seneler sürebiliyor ve çok yüksek maliyete neden olabiliyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.