Amipli Dizanteri

11.02.2023
954
Amipli Dizanteri

Boğaz enfeksiyonu sonrası bazı bedenlerin gösterdiği fazla tepki ile oluşan hatta o nedenle kalp romatizması olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Peki, ateşli romatizma bulguları nelerdir? Rehabilitasyon usulleri nelerdir?

Ateşli romatizma bedenin streptokok cinsi mikroplara karşı olan bağışıklık yanıtı olarak öğrenilir. Boğazdaki streptokok irini bir veya iki hafta sonra ateşli romatizma başlangıç semptomlarını ortaya çıkarmaktadır. Ateşli romatizmayı önlemede karşılaşılan meselelerden biri streptokoklar tarafından boğazda alana gelen irinin bütün olarak ortadan kaldırılmamasıdır. Bunun için streptokoksal boğaz enfeksiyonları uygun bir biçimde rehabilitasyon edilmeli, mikrobik casusu bütün olarak teşhis etmek için boğaz kültürü alınmalıdır.

Asır evvel muhtelif tahlilciler ateşli romatizmanın kendiliğindene geçebilen bir hastalık olduğunu belirtmişlerdir. Görünüşte doğru olmakla beraber Amerika’nın muhtelif şehirlerinde bu hastalığa tutulan çocuklarda iyileşme görülmekte, ancak hastalık emin bir vakit sonra tekerrür ortaya çıkmaktadır.

Majör -Ehemmiyetli İşaretler-

Teşhis için bunlardan en az iki tanesi gerekir

Kalp enflamasyonuBir eklemden diğer ekleme geçen Artrit eklem iriniHakimiyetsiz surat veya kol bacak hareketi koreaTende kırmızımtırak dökülmelerDeri altı lenf düğümleri

Minör -Minik İşaretler

Teşhis için bir ehemmiyetli, 2 tane de minik bulgu gerekir

İrinsiz eklem ağrısıAteşDaha evvel ateşli romatizmaya bağlı kalp hastalığıİltihaplı gösteren kan testleriEKG deki kalp hastalığı bulgusu

Boğaz kültürü sonucunda irini yapan mikroplar pozitif ise hekim uygun antibiyotik rehabilitasyonuna başlamalıdır. Şayet antibiyotik haplar ağızdan alınırsa boğazdaki iyileşme 1-2 gün içinde olsa dahi verilen kolideki tüm ilaçlar bitinceye kadar alın-maya devam edilmelidir.

Ateşli romatizma bir veya birkaç uzuvda da cerahate neden olur. Sık olarak eklemlerde iltihabi şişme, kırmızılık ve sıcaklığa karşı fazla duyarlılık ile karakterize bir muayenehane gidişat ortaya çıkarır.

Kalp kapaklarını tutarak kardite yol açar. Bu biçimde kapaklar vazifelerini yapamaz. Bu biçimde kalp, pompalamada tesirsiz kalır. Ender vaziyetlerde cerahat sebebiyle kalp kendini dur-durur ve buna bağlı olarak vefat alana kazanç.

Kalp enflamasyonu devamlı tesirli bir vaka değildir. Bununla beraber kalp kapakçıklarında sertleşme Scar dokusu alana gelebilir ve neticede kan akışı muhtemel olamaz. Bu hadiseye Stenoz, kan kapakçıktan geriye dönerse buna da Regürjitasyon denir. Bazen aylar hatta seneler içinde ciddi karmaşıklıklar büyür ve neticede kalp kapaklarındaki bu hastalığı ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Ateşli romatizma beyni de tesirlerse Korea denilen ve kol, bacak ve yüzde hakimiyet edilemeyen hareketler ortaya çıkar. Teni meblağsa Eritema Maginatum denilen kırmızımtırak döküntülere neden olur.

Rehabilitasyon

Hastalığı Önleme

Çocuğunuzda boğaz sızısı ile karşılaştığınızda ve özellikle 24 saat içerisinde sızının ateşli beraber çoğalması gidişatında çocukla yakından ilgilenmeli ve onu hekime götürmelisiniz.

Boğaz Kültürü

Şayet hekiminiz streptokokun yaptığı boğaz enfeksiyonundan şüphelenirse boğazdan bir mikrop misali almalıdır. Bu misal daha sonra laboratuvar testlerinde kullanılır. Şayet kesin olarak streptokoküs olduğu ortaya çıkarılırsa, hekiminiz size çoğu olayda penisilin olmak üzere antibiyotikler önerir.

Ateşli Romatizmanın Tedavisi

Antibiyotikler hastalık faktörü streptokokları arınmak için verilir. Genellikle tesirli antibiyotiklerin kullanımı 2 inci ateşli romatizma hücumunu önlemek için aylarca hatta senelerce kullanılabilir. Yüksek dozda aspirin ve bazen Steroidler ateşli romatizmaya bağlı irini ortadan kaldırabilirler.

Şu unutulmamalıdır ki, boğaz sızısı kolay fakat yaygın bir problemdir. Ve şayet streptokoksal enfeksiyon varsa ve rehabilitasyon edilmeden vazgeçilirse, ileride ciddi ve uzun süreli bir kalp hastalığına neden olabilir.

Kaynak: Mayo Clinic

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.