Zeytinyağının bir yararı daha…

09.01.2023
1.033
Zeytinyağının bir yararı daha…

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, ekstra sızma zeytinyağı tüketiminin tesirleri ile alakalı bir araştırma yaptı. İşte neticeleri…

Dokuz Eylül Üniversitesinde deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, ekstra sızma zeytinyağı tüketiminin, bilme ve hafıza kapasitesini artırdığı, endişe seviyesini ise düşürdüğü ortaya çıktı.

Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji ve Spor Doktorluğu ana bilim dalları ile Sağlık Hizmetleri İş Akademiyi öğretim azaları, Deneysel Araştırmalar Ünitesine bağlı laboratuvarlarda, “Anadolu’da yetişen zeytinlerden elde edilen sızma zeytinyağının beyin gelişimine tesiri” mevzulu bir araştırma yaptı.

Araştırmada, 27 fareden kimilerine 8 hafta süresince yüksek polifenollü nebat kaynaklı biyoaktif bileşik sızma zeytinyağı, bir kısmına polifenol seviyesi düşük riviera zeytinyağı ile beslenme programı uygulandı, değişiklerine de yüksek fruktozlu yem verildi. Daha sonra farelere, 5 günlük bilme ve hafıza deneyleri ile labirent testleri yapıldı.

ÇOCUKLAR KESİNLİKLE HARCAMALI!

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı ile beslenen farelerin, labirentteki gayelere değişiklerine göre daha ivedi ve kolay eriştiği tanımlandı.

Fruktozlu yem ile beslenenlerde ise hafıza bozukluğu ve anksiyeteye endişe bozukluğu tesadüfüldü, sızma zeytinyağı harcayanlarda bu şikayetler görülmedi. Riviera zeytinyağının ise karar vermeyi negatif etkilemesine karşın anksiyeteyi eksilttiği tespit edildi.

Araştırma sonunda hazırlanan bilimsel raporda, “Anadolu’da yetişen zeytinlerden elde edilen soğuk sıkım sızma zeytinyağının, çocukların beyin gelişimini pozitif etkileyebileceğini gösterdiği” ifadelerine yer verildi.

“YOĞURTLA KARIŞTIRIN”

DEÜ Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, sızma zeytinyağı ile beslenenlerde kilo alımının da yüksek olmadığını, ayrıca ihtiyarlamanın yavaşladığını gözlemlediklerini de anlattı.

Tüm ebeveynlere çocuklarını soğuk sıkım zeytinyağı ile beslemeleri nasihatinde bulunan Harzadın, şunları söyledi:

“Her gün bir tatlı kaşığı zeytinyağının çocukların mektep galibiyetini pozitif etkileyeceğini söyleyebilirim. Zeytinyağı ilaç gibi harcanabilir. Salatada çocuğumuzun ne kadar zeytinyağı harcadığını bütün olarak öğrenemeyebiliriz. Şayet tatlı kaşığı ile içmek güç geliyorsa yoğurda karıştırabiliriz. Muhtemel olduğunca havayla temasını eksiltmeliyiz. Anadolu’da büyük bir mucize var ve biz bunun değerini öğrenmeliyiz.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/saglik/zeytinyaginin-bir-faydasi-daha-2660439/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.