Hirschsprung hastalığı

23.08.2023
337
Hirschsprung hastalığı

Hirschsprung hastalığı nedir ? Doğuşta mevcut olan ve kalınbağırsakta görülen bir hastalıktır. Kalınbağırsağın bir kısmında büyük miktarda bir genişleme ve sihrime alana getirmektedir. Hirschsprung hastalığı genel bir …

Hirschsprung hastalığı nedir ?
Doğuşta mevcut olan ve kalınbağırsakta görülen bir hastalıktır. Kalınbağırsağın bir kısmında büyük miktarda bir genişleme ve sihrime alana getirmektedir.

Hirschsprung hastalığı genel bir hastalık.mıdır ?
Oranla az tesadüfülen bir hastalıktır. Çoğunlukla erkeklerde olan bu hastalık sağlık kurumuna yatırılan hastalarda onbinde bir oranında görülür.

Hirschsprung hastalığı neden ileri kazanç ?
Hipotez edildiğine göre ana rahmi içindeki büyümedeki bir yanılgıdan ileri gelmektedir. Bu biçim bozukluğunda bağırsakların kasılmış kısmında sigmoid sütun bazı asap hücreleri yetersiz bulunmaktadır. Bu noksanlıklar bu kısmın gevşeme ve genişleme imkânlarını önlemektedir. Böylece dışkıyı ileri itebilmek için, sıkışık kısmın üstündeki bağırsak bölgesi genişlemekte ve sıkışık kısmen ötesine dışkı ve gaz geçirilemediği için, üst kısımdaki bağırsak anormal derecede gelişmektedir.

Hirschsprung hastalığı nasıl teşhis edilir ?
Hastaya bağırsakların gidişatını röntgen filminde görülebilmesi için baryum verilir. Röntgen filmi genellikle hastalığı gösterir. Ayrıca, rektum kasından biyopsi yoluyla alınan minik bir parçanın muayenesiyle asap hücrelerinin beceriksizliği tespit edilebilir.

Bu hastalığın gelişimi ve rehabilitasyon usulleri nedir ?
Hafif olaylar senelerce sürebilecek tıbbî müdahale ve rehabilitasyon ile iyileşme göstermektedirler. Ciddî olaylarda kalınbağırsaktaki kasılmış kısmın operasyon yoluyla alınması gerekir.

Hirschsprung hastalığının rehabilitasyonunda cerrahî müdahale zaferli olmakta mıdır ?
Evet. Operasyon sistemleri günümüzde çok ilerlemiş gidişattadır ve bu gidişatlarda operasyon güvenli olup büyük oranda bütün rehabilitasyon taahhüt etmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.