Yatmadan önce ‘cep’le konuşmayın

30.10.2023
156
Yatmadan önce ‘cep’le konuşmayın

Cep telefonlarının yaydığı ışınımın uyku kumpasını etkilediği ortaya çıktı. İsveç ve Amerikalı uzmanlar uyumadan 1 saat evvel cep telefonu kullanmanın ruh ve beden sıhhatine negatif tesirleri …

Cep telefonlarının yaydığı ışınımın uyku kumpasını etkilediği ortaya çıktı.

İsveç ve Amerikalı uzmanlar uyumadan 1 saat evvel cep telefonu kullanmanın ruh ve beden sıhhatine negatif tesirleri olduğunu ortaya koydu.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü, İsveç Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri’deki Wayne Ünversitesi, 18-45 yaş arasında 35 kadın ve 36 erkek kobayı iki gruba ufaladı.

Birinci gruba uyumadan evvel cep telefonundaki kadar ışınım verildi. Hakimiyet için kullanılan ikinci gruba ışınım verildiği söylendi ama verilmedi. Birinci grubun “derin uyku” olarak öğrenilen ve beynin dinlenmesini sağlayan düzeye daha geç girdiği kollandı. Ayrıca birinci grup “derin uyku” düzeyinde çok daha az zaman geçirdi. Dolayısıyla uyandıklarında çoğu baş sızısı ve bitkinlik gibi şikayetlerle uyandı.

Gençler konuşuyor
Araştırmayı finanse eden telefon üreticileri, istedikleri neticeyi alamayınca “Henüz kesin bir netice yok” dedi. Ama araştırmayı idareyen Profesör Bengt Arnetz “Gayet asılcı bir neticeye eriştik. Işınım beynin stres mekanizmasını uyararak insanları daha huzursuz hale getiriyor. Uyku bu sebeple negatif etkileniyor” dedi.

Vatan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52170&cat=220&dt=2008/01/21

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.