Varis rehabilitasyonu için geç kalmayın…

18.01.2023
1.017
Varis rehabilitasyonu için geç kalmayın…

Varisten korunmak için pespaye topuklu kunduraları seçim edin Özellikle uzun vakit ayakta kalmayı ya da kesintisiz oturmayı gerektirecek iş gruplarında çalışan bayanlarda görülen varis, görsel olarak …

Varisten korunmak için pespaye topuklu kunduraları seçim edin

Özellikle uzun vakit ayakta kalmayı ya da kesintisiz oturmayı gerektirecek iş gruplarında çalışan bayanlarda görülen varis, görsel olarak bayanları mutsuz eder. Dış görünümün yanı gizeme rehabilitasyon edilmeyen varislerin Kronik Venöz Yetmezlik KVY ismi verilen daha ciddi bir hastalığa da neden olabileceğini belirten Özel Medline Konya Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisinden Op. Dr. Özgür Mart, mevzuyla alakalı bilgilendiriyor.

Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, bedenin en fazla tazyik altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da temkin almayı gerektirir. Kılcal varisler genelde görüntü bozukluğu dışında bir yakınmaya yol açmazlar. Ancak damarlar genişledikçe aşikar yakınmalar başlar. Varisi olanlarda, gece krampları, bacaklarda kaşıntı ve kabarıklık olur, ayakta kalınca ağrı başlar. Bayanların, gebelik ve period yarıyıllarında varislerle alakalı şikayetleri çoğalır. Uzun vakit ayakta kalma sonrası bacakta ağrı, şişme, hassasiyet ve ağırlık hissi oluşabilir. Daha ileri olaylarda ise; özellikle ayak bileği iç tarafında şişme ve ten altında siyaha yakın renk farklılığı görülür. Zamanla bu bölgelerde yaralar oluşabilir.

Anne ve öteki birinci derece akrabalarında varis hastalığı olması varisin en ehemmiyetli tehlike etkenidir. Bunun yanı gizeme; uzun vakit ayakta kalınan veya sürekli sabit olarak oturulan bir işte çalışmak, sigara içmek, süratli kilo almak, hamile olmak ve doğum yapmak varis hastalığının başlamasına neden olabilir.

Varis rehabilitasyonunda medikal ya da cerrahi uygulamalardan faydalanılabildiğini belirten Op. Dr. Özgür Mart, yerel anestezi ile yapılan cerrahi uygulama ile alakalı: “Varis rehabilitasyonunda, rahatsızlığın vaziyetine göre değişik usullere müracaat etilebilir. Medikal uygulamaların yeterli olmadığı rehabilitasyonlarda; kasıktan yalnızca 2 cm’lik bir kesi ile giriş yapılarak zararlı damarın rehabilitasyonu asıllaştırılır. Bu işlem genel olarak tüm damarın çıkarıldığı cerrahi usullerden daha pratik ve konforludur” dedi.

Varisi olanlar nelere dikkat etmeli?
Özel Medline Konya Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr Özgür Mart, varisi olanlara hastalara şunları öneriyor:

– Sıcak damarları genişlettiği için fazla sıcaklar varisli hastaları rahatsız eder. Çok sıcak suyla banyo yapmayın, kaplıca, sauna gibi sıcak civarlardan uzak durun.
– Çok yüksek topuklu kundura giymeyin.
– Uzun vakit ayakta aynı pozisyonda kalmamaya çalışın.
– Kumpaslı yürüyüş yapın. Bacakları çalıştırdığı için yüzme de varise iyi kazanç.
– Dolaşım bozukluklarına neden olduğu için dar kot pantolon giymeyin.
– Kilo, varisin çoğalmasına neden olacağı için beslenmenize dikkat edin. Kilo almamak için Akdeniz tipi beslenmeyi seçim edin. İdeal kilosunu gözeten varis hastaları, ayak ve bacaklara daha az yük bineceğinden rahat ederler.
– Akşamları soğuk suyla masaj yapmak ve ayaklar hafif yüksekte uyumak hastaları gevşetir.

Varisler rehabilitasyon edilmezse başka meselelere yol açar mı?
Varis rehabilitasyon edilmezse ciltte muhtelif ödemlere ve kapanması çok efor yaralara neden olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da ehemmiyetli problemlere yol açabileceğinden varislerin ilerlemesine mani olmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.