Uzun yaşamın sırrı ‘tarz’da saklı

28.02.2023
849
Uzun yaşamın sırrı ‘tarz’da saklı

İyi ve etkin bir yaşam stilinin yanı gizeme spor da uzun yaşamda en ehemmiyetli neden İsveç Göteborg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lars Wilhelmsen’ın liderliğinde yapılan araştırma, uzun …

İyi ve etkin bir yaşam stilinin yanı gizeme spor da uzun yaşamda en ehemmiyetli neden

İsveç Göteborg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lars Wilhelmsen’ın liderliğinde yapılan araştırma, uzun yaşamanın sadece genetik sebeplerden kaynaklanmadığını ortaya koydu.

İyi ve etkin bir yaşam stilinin yanı gizeme sporun da insanların uzun yaşamasında en ehemmiyetli neden olduğu açıklandı.

Araştırmaya, Göteborg, Uppsala ve Lidköping şehirlerindeki üniversitelerden uzmanlar katıldı. İsveç’te, 1913 seneyi doğumlu 855 şahsın takibi ile yapılan araştırmada, 90 yaşını dolduran insanların yaşam standartları ve yaptıkları aktiviletelere izlendi.

İzlemeye alınan 855 şahıstan 111′inin 90 yaşını geçtiği görülürken, uzun yaşayanların alışkanlıkları ve yaşam koşulları, erken yaşta can verenlerin yaşam koşulları ve alışkanlıkları ile karşılaştırıldı.

Yapılan karşılaştırmada, insanların genetik viranelerinden daha çok, iyi bir yaşam stili ile beraber, spor ve etkin yaşam sürmesinin ömrü uzatan en ehemmiyetli etmen olduğu neticesine varıldı.

Araştırmada yer alan, Göteborg bölgesinden 104 yaşındaki Alice Östlund, bu yaşına karşın hala etkin bir hayat sürdürdüğünü belirterek, ”Hep sıhhatli bir hayat yaşamak için gayret gösterdim. Hayatım süresince hep etkin oldum. Ayrıca sıhhatli gıdalar ile beslenin ve spor yapın. Herşeyden fazlaya kaçmadan yiyin” teklifinde bulundu.

İsveçli bilim adamlarının çalışması, beynelmilel Internal Medicine Mecmuası’nde de yayınlandı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/595727-uzun-yasamin-sirri-stilde-sakli

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.