Türkiye, griple savaşıyor

28.10.2023
263
Türkiye, griple savaşıyor

Acil servisler doldu taştı. Sağlık Kurumularda yatak kalmadı.. Grip salgını özellikle İzmir’i vurdu. Sağlık Kurumularda uyuyacak yatak kalmadı. Grip salgını, Türkiye’nin pek çok hastanesinin acil servisinde yoğunluk yaşanmasına neden …

Acil servisler doldu taştı. Sağlık Kurumularda yatak kalmadı..

Grip salgını özellikle İzmir’i vurdu. Sağlık Kurumularda uyuyacak yatak kalmadı.

Grip salgını, Türkiye’nin pek çok hastanesinin acil servisinde yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Özellikle hafta sonu yoğun mesai yaşayan hemşire ve hekimler, gribe tutulan hastaları iyileştirebilmek için mücadele sarf etti.

İzmir’de, yalnızca Tepecik Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’nin acil servisine, büyük çoğunluğu “yüksek ateş ve öksürük” yakınmasıyla bir günde 1009′u çocuk 2040 şahıs müracaat etti.

PAÇAVRA VİRÜSÜ
Başhekim Takviyecisi ve acil servis mesulü Uzm. Dr. Özge Duman Atilla şunları söyledi:

“Acile müracaatlar patladı. Bunlar da afet yönetimi gibi oluyor. Yoğunluk bizi hem malzeme, hem sedye, hem yatak rakamı sebebiyle zorluyor. Biz ‘paçavra gribi’ diyoruz ama hekimi paçavraya çeviren bir grip. Acil servisleri etkileyen bir virüs. Hastalık hekimler arasında da çok yaygın”.

Mukavemetli yüksek ateş ve öksürük şikâyetinin ağır bastığı, “Bir çeşit gribal enfeksiyon” olarak adlandırılan hastalık, özellikle çocuklarla yaşlıları sefil etti.

Çocuk göğüs hastalıkları ve alerji uzmanı Dr. Süphan Özyurt da Çocuk Acil’e basmakalıp zamanda günde 400 hasta müracaat etirken son günlerde bu rakamın günlük 1000′i aştığını belirterek şöyle konuştu: “Son yarıyıldaki salgında 3-4 günü aşan ateş yükseklikleri oluyor. Çocuklar durmadan öksürdüğü için aileler ‘Zatürre ya da başka hastalığı mı var?’ diye paniğe kapılıyor. Grip aşısı olanlar da hasta. Bu başka bir cins virüs olabilir.”

NOROVİRÜS DE İNGİLTEREYİ VURDU
Mideye yerleşen, kusma ve ishalle kendini gösteren “norovirüs”ü İngiltere’de haftada 100 bin şahsın kaptığı hipotez ediliyor. Virüsün girdiği 56 sağlık kurumunun ameliyathaneleri kapatıldı. Yalnızca acil operasyonların yapıldığı, pek çok sağlık kurumunun mecburi kalmadıkça hasta almadığı açıklandı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=50213&cat=220&dt=2008/01/06

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.