Türk kadını çok mutsuz

17.10.2023
291
Türk kadını çok mutsuz

Erkekler sınıfta mı kaldı? “Cinsellik ve modern kadın” araştırmasının sonuçları çok konuşulacak iyana’da gerçekleştirilen Dokuzuncu Avrupa Cinsel Tıp Kongresi’nde “Cinsellik ve Modern Kadın” başlıklı araştırmanın …

Erkekler sınıfta mı kaldı? “Cinsellik ve modern kadın” araştırmasının sonuçları çok konuşulacak

iyana’da gerçekleştirilen Dokuzuncu Avrupa Cinsel Tıp Kongresi’nde “Cinsellik ve Modern Kadın” başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı. Sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan bir ilacın üreticisi Bayer tarafından gerçekleştirilen araştırma, Brezilya, Türkiye, Avusturya, Meksika, Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu 14 ülkede 18 ile 65 yaş grubundaki yaklaşık 14 bin kadın arasında yapıldı.

Düzenlenen uluslararası basın toplantısında araştırmanın sonuçlarını açıklayan Avrupa Cinsel Tıp Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. John Dean, kadınların yüzde 20’sinin partnerlerinin en az bir kere sertleşme problemi yaşadığını belirtti. Prof. Dr. Dean, eşlerinde sertleşme sorunu olan kadınların yarısından fazlasının daha iyi bir cinsel yaşam istediğini söyledi. Araştırmaya göre kadınların yüzde 26’sı erkekteki sertleşme probleminin uzaması halinde ilişkilerinin güçlü bir biçimde etkileneceğine inanıyor. Eşleri cinsel sorun yaşayan kadınların yüzde 34’ü eşi için endişe duyuyor, yüzde 10’u kendini üzgün, yüzde 8’i güvensiz, yüzde 3’ü ise suçlu hissediyor. Kadınların yüzde 3’ü ise artık çekici olmadığını düşünüyor.

“Sertleşme sorunun tedavisi var”
“Derdini paylaş, aşkını alevlendir” kampanyasının sözcüsü ünlü top model Jaryy Hall ise yaptığı konuşmada, sertleşme sorunun altında diyabet, kalp gibi ciddi hastalıkların yatabileceğini vurgulayarak, çiftleri sorunu kendi aralarında ve doktorlarıyla konuşmaya çağırdı.

Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Jaryy Hall, “Eşlerinde sertleşme problemi olan kadınların dörtte biri ne yazık ki, bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Söz konusu sorunla ilgili olarak tüm kadınları kontrolu ele almaya çağırıyorum. Eğer, cinsel hayatınızı iyileştirmek istiyorsanız, bu konuda eşinizi doktora gitmeye ikna etmelisiniz. Çünkü sertleşme sorununun tedavisi var” diye konuştu.

Prostat, diyabet ve kalp gibi hastalıkların sertleşme soruna neden olabileceğini belirten Jarry Hall, bazen de tam tersine sertleşme güçlüğünün bu tür hastalıkların ilk habercisi olabileceğini kaydetti. Kampanya kapsamında geçtiğimiz yıl pek çok ülkeyi dolaştığını anımsatan Jarry Hall, “derdini paylaş, aşkını alevlendir” kampanyasının tanıtımı için Türkiye’ye de gelmek istediğini belirtti. Bayer firmasının kampanyanın Türkiye’deki ulusal ayağı için sanat dünyasında isim arayışında olduğu da öğrenildi

Cinsel yaşamda en mutsuz olanlar: Türk kadınları

“Cinsellik ve modern kadın” başlıklı araştırma, Türk kadınlarının cinsel yaşamlarında son derece mutsuz olduğunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre her 100 kadından 79’u cinsel yaşamlarından bir dereceye kadar memnun. Ancak Türk kadınları arasında bu oran yüzde 32. Eşi sertleşme problemi yaşayan kadınlar arasında da hiçbir şey yapmama eğiliminde olanlar arasında ilk sırayı Türk kadınları alıyor. Türkiye’de her 100 kadından 38’i eşiyle sorunu konuşma ya da doktora gitmesini önerme gibi girişimlerde bulunmuyor. Sertleşme sorunun tedavisinde kullanılan ilaçlar konusunda en az bilgisi olanlar gene Türk kadınları… Dünyada kadınların yüzde 58’i sertleşme sorunun tedavisinde kullanılan ilaçların özelliklerinden, etki mekanizmalarından haberdar. Buna karşın ülkemizde partnerlerinde sertleşme problemi olan kadınların sadece yüzde 16’sı tedavi alternatifleri hakkında bilgi sahibi. Dünyadaki on kadından altısı cinselliği ilişkilerini güçlendiren önemli bir unsur olarak görüyor. Araştırmanın sonucuna göre, Türk kadınlarının çoğu ise cinselliğin ilişkideki önemine inanmıyor.

Dünya Seksüel Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Eusobio Aurioles da basın toplantısında iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar üzerine yürütülen araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Bin 57 hasta arasında gerçekleştirilen araştırmada sertleşme sorunun tedavisinde kullanılan viagra (sildenafil) ile levitra ( vardenafil), etki mekanizmaları, tedavinin etki süresi, yan etkiler gibi farklı kriterler açısından incelendi. Prof. Dr. Aurioles, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde vardenafilin de, en az sildenafil kadar etkili olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan uzmanlar, sertleşme sorunun tedavisinde kullanılan ilaçların genelde baş ağrısı, kızarıklık burun tıkanıklığı gibi geçici yan etkilere neden olabileceğini söylediler. Uzmanlar, kalp hastalarının sertleşme sorunun tedavisinde kullanılan ilaçları, nitrat ve nitrik oksit içeren ilaçlarla birlikte kullanılmaması konusunda uyarıda bulundular.

Avusturya Seksüel Tıp Derneği Başkanı Prof. Dr. Siegfried Meryn ile İngiltere Cinsel Tıp Derneği’nden Prof. Dr. Geoffrey Hackett de yaptıkları konuşmalarda eşleri ilaç tedavisi olan kadınların yüzde 72’sinin cinsel yaşamda mutluğunu yakaladığına dikkat çektiler.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=8453&cat=220&dt=2006/12/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.