Tiroid bezi nedir? Tiroid bezi hakkında

03.12.2022
1.173
Tiroid bezi nedir? Tiroid bezi hakkında

Tiroid bezi hastalıklarının kilo aldırmanın yanı gizeme hem sesi bozduğu hem de hormonlara hasar verdiği tanımlandı. Tiroid, anatomisi gereği gırtlağın üzerinde bulunan bir doku olduğu …

Tiroid bezi hastalıklarının kilo aldırmanın yanı gizeme hem sesi bozduğu hem de hormonlara hasar verdiği tanımlandı.

Tiroid, anatomisi gereği gırtlağın üzerinde bulunan bir doku olduğu için gırtlağa yaptığı bası sebebiyle sesi etkileyebiliyor. Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Tunca ve Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsmail Koçak, rehabilitasyon usullerini paylaşıyor.

Kanser Kuşkusunda Rehabilitasyon Operasyon
Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fatih Tunca, operasyon evveli hastalara kesinlikle ultrasonografi yapıldığını belirtiyor. Ultrasonografi neticesine göre tiroid bezindeki nodüllerin kanser olduğuna dair kuşku gelişmişse, bu nodüllere biyopsi yapılıyor. Biyopsi neticeyi tiroid kanserine işaret ediyorsa, operasyon öneriliyor. Foliküler lezyon, foliküler neoplazi, hurtle hücre neoplazi ismi verilen gidişatlarda ise hastaların kanser olma ihtimali yüzde 30’larda izlediğinden bu hastalara da operasyon öneriliyor. Şayet biyopside arada kalınırsa, tanı koyulamazsa ya da biyopsi iyi mizaçlı kazançsa hastalar yine değerlendiriliyor. Nodülün çapı 4 santimden büyükse iğne biyopsisi iyi mizaçlı netice verse bile hastaya operasyon öneriliyor. Doç. Dr. Tunca, 6 ay aralıklarla yapılan ultrason takiplerinde şayet nodülün çapında iki mm’den daha fazla bir sihrime varsa bunun tehlikeli bir nodül olduğunu belirterek, bu hastalara operasyon önerdiklerini laflarına ekliyor.

Büyüyen Teknoloji Ses Kısıklığı Tehlikesini Eksiltiyor
Bazen tiroidin fazla çalıştığı gidişatlar başka bir deyişle hipertiroidi ya da tiroidin az çalıştığı hipotiroidi gibi hastalıklar tiroidin yapısını, hormonal kapasitesini ve niteliğini değiştirebiliyor.

Doç. Dr. İsmail Koçak, “Bu gidişat, bedende ya fazla hormonlu ya da hormonsuz tiroid vaziyetine neden olur” diyerek, tiroid hastalıklarının tüm dokularda olduğu gibi ses tellerini ve gırtlak yapılarını da etkilediğini belirtiyor. Hipertiroidi vaziyetlerinde dokuda incelme, ses niteliğinde bozulma, seste incelme ve eforsuzluk görüldüğünü dile getiren Doç. Dr. Koçak, hipotiroidi durumlarındaysa ses tellerinde kalınlaşma ve seste yorulma alana gelebileceğini söylüyor. Hastayı operasyon öncesini yattırırken bir tüp yutturduklarını belirten Doç. Dr. Tunca, bunun özel bir teknoloji olduğunu belirterek, ses telleri denilen vokal kordlar hizasına yerleştirilen tüp sayesinde operasyon sırasında ses tellerine giden asapların bulunabildiğini söylüyor. Böylece ses tellerinin hasar görmeyebiliyor. Doç. Dr. Tunca ayrıca, Gama Prob ismi verilen teknolojiyle operasyon sırasında kalan dokuyu ya da nüksetmiş lenf bezini çok kolay bulabildiklerini belirtiyor. Damar kapama damgalama makineleri sayesinde operasyon zamanının kısaldığını ve daha kansız bir operasyon yaptıklarını da laflarına ekliyor.

SES TERAPİSİ KOŞUL
Basıya bağlı ses kısıklıklarında yapılan cerrahi rehabilitasyonlar sayesinde ses tekerrür daha önceki haline dönüyor. Ancak şahısların seslerini kullandığı yarıyıllarda kullanım kusurları büyüyebileceğinden bu yarıyıllarda hastaların ses terapisiyle desteklenmesi gerekiyor.

Ses kısıklıklarının öteki nedeni, tiroidi harekete geçiren Rekürren larengeal asap dokusu. Genellikle tiroid hastalıklarının çok az bir kısmında ya da tiroid cerrahisinin karmaşıklığı olarak ses tellerinde felç ortaya çıkabiliyor. Doç. Dr. Koçak, “Tek taraflı felç olduğu zaman bireyde yutma eforluğu, ses kısıklığı; iki taraflı felç gidişatında da soluk darlığı ortaya çıkar. Geçici felçlerde ses terapisi ve enjeksiyon usulleri; kalıcı felçte ise tiroplasti ya da lazer kordotomi gibi ameliyatlar uygulanabilir” diyor. Ses teli felçlerinin bir öteki tipi de ses telini incelten bir asap olan superior larengeal asabın etkilenmesi vaziyeti. Burada sesi inceltme ve sesin kalınlığını koruma problemi olduğunu kaydeden Doç. Dr. Koçak, özellikle sesini kullanan profesyonel bir bireyin yaşam niteliğinin bu vaziyetten etkileneceğini vurgulayarak, bu ses kısıklığının da rehabilitasyonunun yapılabildiğine sözlerine ilave ediyor.

KALICI SES KISIKLIĞI ÖNLENEBİLİYOR
Rehabilitasyonlar oldukça galibiyetli neticeler veriyor. Uygun cerrahi endikasyonlarda ve uygun yarıyıllarda yapılan cerrahi operasyonlar ya da ses terapisi gibi rehabilitatif operasyonlar şahısların seslerini erken kazanmalarını, ses niteliklerine erken zamanda erişmelerini sağlıyor. Doç. Dr. Koçak, kalıcı ses kısıklığı oranının yüzde birin altında olduğunun altını çizerek, şahıslarda kalıcı ses kısıklığının bile rehabilitasyon edilebildiğini, bu şahısların seslerinin daha iyi bir noktaya getirilebildiğini vurguluyor.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2014/saglik/hormon-bozuyor-sese-hasar-veriyor-495441/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.