“Tırnak” deyip geçmeyin

28.02.2023
843
“Tırnak” deyip geçmeyin

Tırnak yemek asalak gibi mikrobik rahatsızlıklara, hatta kalbi etkileyen irsiyetsel hastalıklara yol açıyor. Tırnak yeme hastalığının çocukların yüzde 33’şanda görüldüğü ve temkin alınmaması halinde diş hastalıklarından …

Tırnak yemek asalak gibi mikrobik rahatsızlıklara, hatta kalbi etkileyen irsiyetsel hastalıklara yol açıyor.

Tırnak yeme hastalığının çocukların yüzde 33′şanda görüldüğü ve temkin alınmaması halinde diş hastalıklarından asalak gibi mikrobik rahatsızlıklara, hatta kalbi etkileyen irsiyetsel hastalıklara yol açabileceği bildirildi.

Özellikle çocukların yüzde 33′şanda görülen tırnak yeme hastalığının esasında ailelerin ehemmiyetli bir rol oynadığına dikkat toplayan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Gök, tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere tesadüfüldüğünü ileri sürdü. Dr. Gök, tırnak yemenin bir tutum bozukluğu olduğunu da söyleyerek, temkin alınmaması halinde diş hastalıklarından mikrobik hastalıklara, hatta ağır ilaç kullanılması gerektiren irsiyetsel hastalıklara sebebiyet verebileceği mevzusunda aileleri uyardı.

TIRNAK YEMEK GÜVENSİZLİK BULGUSU
Tırnak yeme alışkanlıklarının en ehemmiyetli nedenlerinin yeis ve kasvet duyguları, gerilim ve endişe duyguları, hiddet ve saldırganlık duyguları, fobi ve aile içi bağlantı meselelerinin olduğunu belirten Dr. Gök, “Tırnak yeme bir güvensizlik bulgusu olarak kabul edilir. Aile içinde fazla baskılı ve otoriter bir eğitimin uygulanması ve bu çocuğun kesintisiz fırça atılarak tenkit etilmesi, kıskançlık, yeterli alaka ve sevgi görememe kasvet ve gerginlik başlıca nedenlerdir” dedi.

BU ALIŞKANLIK KENDİLİĞİNDEN GEÇMEZ
Dr. Gök, tırnak yeme alışkanlığına karşı özellikle anne ve babaların çocuklarının bu tutumunu görmezlikten gelmemesi, çocuklarının kendisini güvensiz sezmemelerini sağlamaları, tırnak yemenin çirkin bir tutum olduğu mevzusunda uygun bir dille anlatılması gerektiğini belirtti. Dr. Gök, “Aileler bu tutumun kendiliğinden kaybolmasını beklerler, ancak kendiliğinden geçmez. Ancak ve ancak buna neden olan nedenler ortadan kaldırıldığında geçer” dedi.

“TIRNAK YEMEK DİŞLERİNİZİ DAHİ AŞINDIRABİLİR”
Tırnak yeme hastalığının psikolojik bir tutum bozukluğu olmasının yanı gizeme bedene fiziksel hasarları da olduğuna dikkat toplayan Fatih Gök, “Uzun müddet tırnak yiyenlerin dişlerindeki kesici kenarlar yıpranabilir. Dişlere yapılan tazyikle dişler köklerinden sallanabilir. Tırnak içindeki bakteriler, diş etlerini iltihaplandırabilir, ağız hastalıkları oluşabilir. Ayrıca asalakların bedene dağılması söz mevzusu olur. Kalp kapakçıklarını yakalayan mikrobik hastalıkların yanı gizeme ağır antibiyotiklerin kullanımını gerektiren hastalıklara tutulma tehlikeyi daha yüksektir” diye konuştu.

BURSA / AHT

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/568697-tirnak-deyip-gecmeyin

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.