Çapkınlar bu haberi mutlaka okusun

25.10.2023
166
Çapkınlar bu haberi mutlaka okusun

Çoğunlukla erkeklerin müracaat ettiği kaçamak ilişkiler makûs neticelere yol açabiliyor. Seks yapmanın bir cins orta seviyede egzersiz olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özgen Doğan, bir araştırmaya göre haftada …

Çoğunlukla erkeklerin müracaat ettiği kaçamak ilişkiler makûs neticelere yol açabiliyor.

Seks yapmanın bir cins orta seviyede egzersiz olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özgen Doğan, bir araştırmaya göre haftada 2 defa seks yapanların haftada bir defa yapanlara göre yüzde 50 daha az kalp krizi geçirdiğini söyledi. Ancak Doç. Dr. Doğan’ın burada ehemmiyetli bir ihtarı ve önerisi var; “Seks kumpaslı birliktelik yaşadığınız şahısla yapılmalı. Kaçamak ise bereketten çok hasar getiriyor!”

New York Presbyterian ve Long Island College sağlık kurumuları kardiyoloğu Columbia Üniversitesi Asis. Profesörü Dr. Özgen Doğan, sertleşme kaybı gibi bazı cinsel işlev bozukluklarının kalp hastalığı habercisi olabileceğine de dikkat sürüklüyor. Doğan, kalp sıhhati ve cinsel yaşam arasındaki ilişkiyle alakalı merak edilenleri cevaplıyor.

■ Seksin kalp sıhhatine pozitif tesirleri var mı?
Evet var. Seks bir cins orta seviyede egzersizdir. Galler’de yapılan bir araştırma, haftada iki kere seks yapan insanların haftada bir kere seks yapanlara oranla yüzde 50 daha az kalp krizi geçirdiğini ortaya çıkardı. Özellikle kumpaslı bir birliktelik yaşadığınız şahısla seks yapmanızı nasihat ederim.

■ Kaçamaklar kalbi nasıl etkiler?
Japonya’da bununla alakalı esrarengiz bir araştırma yapıldı. Karınızla seks yaptığınız zaman kalp süratiniz 100’nam altında kalıyor. Sevgilinizle yaptığınız zaman nabız dakikada 130 atmaya başlıyor. Kabahatlilik duygusu ve yeni bir insanı keşfetme lüzumu bireyde fazla coşku yaratıyor. Seks sırasındaki ani kalp krizlerine
bağlı vefatların yüzde 80’i kaçamak yaparken asıllaşıyor.

■ Neden damar sertliği erkekte cinsel meselelere yol açıyor?
Ereksiyon veya erkeklik cinsel uzvun sertleşmesi, uzvunuza gelen kanın sünger gibi emilip burada kalmasıyla asıllaşır. Neticede uzvunuza sertleşmemiş damarlardan ne kadar çok kan kazançsa o kadar sıhhatli ereksiyon sağlanır.

■ Sertleşme kaybının sebepleriyle kalp hastalığının sebepleri birbirine eş mi?
Benzemez, zira aynıdır. İkisi de aynı hastalıktan kaynaklanır, başka bir deyişle damar hastalığından. Sebepleri ise şeker hastalığı, sigara ve yüksek tansiyondur. Sertleşme meselelerinin yüzde 80’i fiziksel sebeplere bağlıdır. Kalp hastalarının yüzde 34’ü ileri derecede cinsel problemler yaşamaktadır.

■ Kalp hastası olup seks yapmaya çekinenlere ne önerirsiniz?
Şayet kalp hasatalığı olan birey iki kat merdiveni soluk darlığı ve göğüs sızısı olmadan çıkabiliyorsa seks yapmalarında bir mahzur yok. Aksi halde hekiminize görünmenizde fayda var.

■ Kalp hastalığı mı yoksa cinsel işlev bozukluğu mu daha evvel ortaya çıkar?
Son zamanlarda yapılan araştırmalar cinsel problemlerin genellikle kalp hastalığından 2 ya da 3 sene evvel ortaya çıktığını bulgulamıştır. Başka Bir Deyişle iktidarsızlık meseleniz varsa kalp hastalığı iki veya üç sene içerisinde baş gösterebilir. Bir an evvel ihtiyatları almak gerekli

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46566&cat=220&dt=2007/12/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.