TİFÜS (BİTLE BULAŞAN SALGIN TİFÜS)

07.06.2023
477
TİFÜS (BİTLE BULAŞAN SALGIN TİFÜS)

Chest mecmuasının Şubat 2005 rakamında yayınlanan bir yazıya göre ilaç rehabilitasyonuna ek olarak kolesterolden zengin perhiz uygulanması akciğer veremli tüberkülozlu hastaların balgamlarındaki tüberküloz mikrobunun daha tez arınılmasını sağlıyor.

Özellikle savaş alanlarında Chest mecmuasının Şubat 2005 rakamında yayınlanan bir yazıya göre ilaç rehabilitasyonuna ek olarak kolesterolden zengin perhiz uygulanması akciğer veremli tüberkülozlu hastaların balgamlarındaki tüberküloz mikrobunun daha tez arınılmasını sağlıyor.
arın fobili düşü olan döküntülü tifüs, uzun zaman öldürücü olmuştur. Son salgınlar 2. Dünya Savaşı sonlarına rastlar. Hastalık hali hazırda Dünyanın bazı bölgelerinde tesirini göstermektedir.

Etmen: Rickettsia prowazekii.Bulaş Yolu: Hastalık; akut tifüslü insanların kanını emerek infekte olan insan bitinin infeksiyonu değişik insanlara taşımasıyla bulaşır. İnfekte bit, değişik insanlardan kan emerek beslenirken rickettsiaları cilt üzerine vazgeçer. Bu bireyler saçlarını ovalarken, rickettsiaları ya da bit parçacıklarını bitin ısırdığı yerin içine sokarak infekte olurlar. Rastgele bir hayvan kaynağı yoktur.Hastalığın Seyri: Bulguların başlangıcı değişkendir ancak daha çok ani başlar ve ilk bulgular; baş sızısı, titreme, yüksek ateş, dermansızlık, öksürme ve şiddetli adale sızısıdır. 5-6 gün sonra, ilk evvel bedenin üst kısmında başlayan ve daha sonra surat, avuç içi ve ayak tabanı hariç bedenin her yerine atlayan maküler cilt şişkinleri koyu benekler görülür. Özel rehabilitasyon uygulanmazsa, hadise vefat oranı %40’lara çıkabilir. Bitle bulaşan tifüs, salgına neden olan tek rickettsia hastalığıdır.Coğrafi Dağılım: Afrika’nın ortası ve doğusunda, Amerika’nın ortası ve güneyi, Asya nın soğuk bölgelerinde dağlık görülür. Tifüse, fazla kalabalığın ve makûs hijyen koşullarının egemen olduğu cezaevleri ve sığınmacı kampları gibi yerlerde rastlanır.Yolcular için Tehlike: Yolcuların çoğu için çok düşük tehlike mevcuttur. Sığınmacı kamplarında görev alan ve kalabalık, makûs hijyen koşullarının egemen olduğu değişik uygulamalar içerisinde yer alan insani yardım görevlileri tehlike altında olabilir.Profilaksi: Mevcut değildir.Önlemler: Bitin bedeni istila etmesini önlemek üzere paklik yapmak çok ehemmiyetlidir. Beden bitini hakimiyet etmek ve yüksek tehlike altındaki insanların elbiselerinde kullanmak üzere pudra haşarat ilaçları vardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.