Apiterapinin Hayatımızdaki Yeri

14.06.2023
627
Apiterapinin Hayatımızdaki Yeri

Çinko, yaşam desteği için en ehemmiyetli işlevlerden birini yerine getiren bir eser elementtir. Bir erişkinin bedeni takribî 2-3 g çinko bulunmaktadır. Demirden sonra en yaygın ikinci metaldir.

Çinko, yaşam desteği için en ehemmiyetli işlevlerden birini yerine getiren bir eser elementtir. Bir erişkinin bedeni takribî 2-3 g çinko bulunmaktadır. Demirden sonra en yaygın ikinci metaldir. Azami çinko konsantrasyonu adalelerde % 60 ve kemiklerde % 30 bulunur. Ayrıca prostat bezinde ve menide oldukça büyük ölçüde çinko bulunur.

Çinko, yaşam desteği için en ehemmiyetli işlevlerden birini yerine getiren bir eser elementtir. Bir erişkinin bedeni takribî 2-3 g çinko bulunmaktadır. Demirden sonra en yaygın ikinci metaldir. Azami çinko konsantrasyonu adalelerde % 60 ve kemiklerde % 30 bulunur. Ayrıca prostat bezinde ve menide oldukça büyük ölçüde çinko bulunur.

Çinko, 300’den fazla enzimin çalışması veya tertip edilmesi için gereklidir,Nükleik asitlerin, amino asitlerin, proteinlerin, spesifik hormonların insülin, kortikosteroidler, testosteron gibi biyosentezine katılır,Bütün ve yeterli bir bağışıklık tepkisinin oluşmasına izin verir,Basmakalıp beyin işlevini sağlar,Öğrenişsel işlevi iyileştirir,Basmakalıp sihrime ve gelişmeyi sağlar,Hücrelere oksidatif zararı önler,Belirgin antioksidan özelliklere sahiptir,Yağ asitleri ve A vitamini metabolizmasına katılır,Kemik, cilt, saç, tırnak sıhhatini korur.

Çinko Yetersizliği

Çinko yetersizliği ile, intrauterin yarıyıl doğrusal sihrime ve beden ağırlığında eksilme, bağışıklık sisteminin işlevinde bir bozulma zatürre, ishal vb., Gebelik sırasında karmaşıklıkların ortaya çıkması erken doğum, gelişimsel anomaliler dahil olmak üzere sihrime sürecinin ihlali meydana gelir. 

Güneydoğu Asya’da ilk defa popülasyonda çinko yetersizliği 60’lı senelerde tespit edildi. Şu anda Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 2 milyardan fazla insanın çinko yetersizliği olduğunu varsayım ediyor.

Çoğunlukla Güneydoğu Asya ve Güney Afrika bölgelerinde çinko yetersizliği görülmektedir.

Çinko Beceriksizliğinin Sebepleri

Çinko beceriksizliğinin sebepleri yemeklerde beceriksiz çinko alımı topraktaki beceriksiz içerik ve / veya kurak abuhava / nem yetersizliği sebebiyle gıdada düşük çinko içeriği, artan fizyolojik lüzumlar bebeklik, ergenlik, gebelik ve emzirme, bozulmuş asimilasyondur.

Çinko yetersizliği spesifik semptomlarla kendini göstermez. Çinko yetersizliği ile uyku bozuklukları, ciltte, saçlarda ve tırnaklarda bozulma, iştah eksilmesi, saç dökülmesinde çoğalış, gece görüşünde bozulma, ruh hali eksilmesi, yara iyileşme vaktinde çoğalış ve değişikleri görülebilmektedir.

Çinkonun sadece % 20-40’ı gıdalardan emilir ve hayvansal mahsullerden emilimi nebatsal gıdalardan daha iyidir. Tüm hububatların, baklagillerin, yağlı tohumların çinko emilimini engelleyen fitik asit fitatlar kapsadığı unutulmamalıdır.

Vejetaryen beslenmede çinkonun biyoyararlanımını beden tarafından emilme maharetini artırmak için, filizlerinde baklagiller kullanmak veya pişirmeden birkaç saat evvel suya daldırmak daha iyidir.

Bir erişkin için önerilen gşanlık çinko alımı 15 mg’dır.Çocuklar için fizyolojik gereksinim 3 ila 12 mg / gşan arasındadır yaşa bağlı olarak.En az 6 aylık emzirme, bebeğin bedeninde yeterli seviyede çinko alımını sağlar.Vejetaryenler önerilen seviyeden % 50 daha fazla çinkoya gereksinim duyabilir.

Çinko Bakımından Zengin Gıdalar

Çinko bakımından zengin besinleri kullanarak gerekli olan desteği sağlayabilirsiniz. Bu gidişat özellikle genel sağlık vaziyetiniz ve yaşınızla orantılı olacak biçimde ayarlanmalıdır. Bunun tespit edilmesinin ardından gerekli olan dayanağı rahatlıkla alabilirsiniz.

Özellikle vejetaryen bir beslenme alışkanlığına sahipseniz o zamana bu mevzuda daha çok dikkat etkeniz gerekecektir. Özellikle çinko yetersizliği yaşamamanız için olağandan daha fazla dikkatli olmanız gerekeceğini usunuzdan netlikle çıkarmamanız gerekmektedir. Bu vaziyette çinko kapsayan gıda desteklerinden yaralanabilirsiniz.

Çinko bakımından zengin gıdalar arasında kabuklu deniz mahsulleri, yiyecek mayası, dana eti, sığır eti, badem ve kabak çekirdeği, bitter çikolata bulunur.

Diyetinizde çinko beceriksizliğinin gelişmesini önlemek için çinko güzergahından zengin yiyecekler kullanmalısınız. Perhiz desteklerinde çinko, çinko pikolinat, çinko glukonat, çinko sülfat ve çinko asetat formlarında bulunur. Muhtelif çalışmalar, çinko pikolinatın öteki formlara mukayeseyle azami biyoyararlanıma sahip olduğunu göstermektedir. Yüksek konsantrasyonlarda uzun süreli çinko alımıyla, çinko ve bakırın rekabetçi absorpsiyonuna bağlı olarak bakır beceriksizliğinin tespit edilebileceği unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.