Kısırlığın Cinsiyeti Var mı?

27.05.2023
606
Kısırlığın Cinsiyeti Var mı?

Bulaşıcı olan ve %40 oranında bulgu göstermeyen kabakulak hastalığını ergenlik sonrası geçiren erkeklerin, kısır olma olasılığı yükseliyor!

Ergenlik Sonrası Kabakulak Geçiren Erkekler Dikkat!

Bulaşıcı olan ve %40 oranında bulgu göstermeyen kabakulak hastalığını ergenlik sonrası geçiren erkeklerin, kısır olma olasılığı yükseliyor!

Kabakulak hastalığının öldürücü olmadığını belirten Op. Dr. Serhat Partalcı, hastalık müddetinde ve sonrasında oluşan gidişatın ehemmiyetine değiniyor. Kabakulak hastalığına çocukluk çağında sıklıkla tesadüfülüyor. Bu hastalık, tükürük bezlerini yakalıyor. Konuşurken, öksürürken, aksırırken çevreye saçılan tükürük aracılığı ile damlacık enfeksiyonu biçiminde direk temasla geçebiliyor. 14 ila 21 gün kuluçka yarıyılından sonra, iki kulak altı tükürük bezinin şişmesi ile başlıyor ve şişlik boyuna doğru dağılıyor. Şişlik ağrılı ve ateşli oluyor. Kabakulak virüsü, pankreas dedikleri hazım bezinde, kadın yumurtalıklarında, erkeklik bezlerinde, gözyaşı kesesinde ve böbrek üstü bezlerinde irinler oluşturabiliyor. Virüs, bazı hastalarda da menenjit oluşturabiliyor. Bu hastalık testisi yakaladığında şiddetine göre kısırlık yaparak, çocuk oluşmasına mani olabiliyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı, bazı olaylarda kabakulak hastalığının erkeklerde sperm yapımını bir yıla yakın durduğunun kollandığını söylüyor. Ancak sperm yapımının daha önceki seviyesine çıkmasa dahi çocuk olabilecek kadar hastanın, sıhhatli sperm üretebileceğini laflarına ekliyor. Dr. Partalcı; sperm rakamının eksilmesinin yanı gizeme hastalığın hakikat tesirinin testislerin küçülmesi neticeyi erkeklerin bu gidişattan yakınmasının ve psikolojik olarak kasvete girmesinin yaygın olduğunun altını çiziyor. Kadınların yumurtalıklarında kısırlık tesiri oluşturmadığına vurgu yapıyor.

Kabakulak Hastalığının Rehabilitasyonu

Op. Dr. Serhat Partalcı, kabakulak hastalığının virüsle bulaşması sebebiyle hiçbir ilaç rehabilitasyonu olmadığını belirtiyor. Dinlenmenin ehemmiyetine değinerek, ekşi olan yiyecekler tükürük bezini uyardığı için bu yiyecekler dışında beslenmenin yararlı olabileceğine, ağrı kesici, ateş düşürücü kullanmanın verimine değiniyor.

Kabakulak Hastalığından Korunma

Op. Dr. Serhat Partalcı; aşının çok ehemmiyetli olduğunu, erken yaşta aşı olmamış erkeklerin 11-12 yaşlarına kadar kesinlikle aşılanması gerektiği vurguluyor. Hastalığı geçirenlerin ömür boyu bağışıklık kazandığına sözlerine ilave ediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.