Şişmanlık gelişmiş ülkelerin baş sorunu

03.09.2023
296
Şişmanlık gelişmiş ülkelerin baş sorunu

Dünya ülkelerinin fobili düşü haline gelen ve çaba edilmesi gereken bir alana dönüşen ‘kiloluluk’ mevzusunda risk çanları çalıyor. Kiloluluğu, enerji alımının enerji tüketiminden daha fazla olduğu …

Dünya ülkelerinin fobili düşü haline gelen ve çaba edilmesi gereken bir alana dönüşen ‘kiloluluk’ mevzusunda risk çanları çalıyor.

Kiloluluğu, enerji alımının enerji tüketiminden daha fazla olduğu gidişatlarda, yağ dokusunun çoğalışıyla ortaya çıkan sosyal, psikolojik ve ciddi tıbbi meseleler yaratabilen ehemmiyetli bir sağlık problemi olduğunu belirten doktorlar, kiloluluk insidansının gelişmiş ülkelerde yüksek oranlarda görüldüğü gibi özellikle büyümekte olan ülkelerde de yaşam şartlarının değişmesine bağlı olarak giderek arttığını dikkat topluyorlar.

İrsiyet, yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik gibi sebeplerden kaynaklanan ve çağdaş cemiyetlerin problemi olan kiloluluk, birliktesi bir çok sağlık problemine yol açıyor. Kiloluluğun sebepleri incelenerek bugün muhtelif etmenlerin kiloluluğu alana getirdiği ortaya konuldu. İrsiyet, beslenme alışkanlıkları, hareket azlığı, endokrin veya metabolizma hastalıkları ve psikolojik sebeplere bağlı etmenler, kiloluluğa neden olan sebepleri oluşturduğu kanısına varıldı.

İŞTE ALTIN KAİDELER
Gelişmiş ve büyümekte olan ülkelerde artık ciddi bir hastalık kategorisinde ele alınarak rehabilitasyon edilme yoluna gidilen kiloluluğun önünün alınabilmesi için muhtelif araştırmalar yapılıyor. Diyetisyenler, yaptıkları çalışmalar neticesinde kiloluların başta çok fazla yemek alışkanlığından kurtulmaları gerektiğini belirtiyorlar. ‘Kiloluluktan kurtulmak istiyorum’ diyenlerin yapmamaları ve uymamaları gereken kaideler şöyle:
– Süratli yemek, büyük lokmalar almak, az çiğnemek, yemekte çatalı, kaşığı hiç vazgeçmemek.
– Öğün sıçramak, öğün aralarında devamlı bir şeyler atıştırmak.
– Yemek yerken başka etkinliklerle uğraşmak.
– Zahmetli veya stresli gidişatlarda fazla yemek.
– Ziyaret ve davetlere sık sık katılmak ve ikramları yalanlamamak.
– Akşam yemeğinden sonra uyuyuncaya kadar devamlı yemek.
– Su içmemek veya az içmek.
– Özellikle çalışan bireylerde, akşam eve geldikten sonra yemek zamanına kadar atıştırmak ve sonra tekerrür yemek yemek.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.