Sigara Beyin Hücrelerini Öldürüyor

08.02.2023
924
Sigara Beyin Hücrelerini Öldürüyor

Sigaranın bedene yaptığı hasarlar saymakla bitmez. En besbelli hasarlarından biri de beyin hücrelerini öldürmesidir.

Sigaranın beyin hücrelerini öldürdüğünün ilk biyolojik ispatı bulundu. Bilim adamları, sigaranın beyin hücrelerini imha ettiğinin ve yeni hücrelerin üretilmesini durdurduğunun ilk doğrudan biyolojik kanıtını buldular.

Milli Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden İNSERM Fransız analistler Pier Vincenzo Piazza ve Djoher Nora Abrous, fareler üzerindeki araştırmalarında, bir gruba düşük, bir gruba orta, bir gruba da yüksek ölçüde nikotin verdiler. Dördüncü grup fareye ise hiç nikotin verilmedi. Farelere 42 gün süresince günde bir saat nikotin verildi. Daha sonra öldürülen bu farelerin beyinleri incelendi. Orta ve yüksek dozda nikotin alan farelerde, nikotin almayanlara göre, yeni beyin hücresi yapımında yüzde 50 daha fazla kayıp olduğu görüldü. Bunun yanı gizeme nikotin alanlarda beyin hücrelerinin vefat oranı çok daha yüksek bulundu.

Analistler, ayrıca nikotin alan farelerin hepsinde PSA-NCAM proteininde düşme tespit ettiler. Bu protein, beynin geçim sağlayabilme mahareti ile bilme ve hafıza üzerinde ehemmiyetli rol oynuyor. Journal of Neuroscience’da yayımlanan araştırmayı yapanlar, bunun sigaranın algı performansını artırabildiği güzergahındaki eskiki araştırmaları çürüttüğünü belirttiler. Bilim adamları, bu son araştırmanın sigarayı vazgeçmek için iyi bir neden olduğunu söylediler.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.