‘Altın günleri’ hasta yapıyor

04.11.2023
162
‘Altın günleri’ hasta yapıyor

Kadınların bu günlerdeki hamur işi ikramları, kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Kani Gemici, kadınların düzenledikleri ”altın günleri”nde ikram edilen hamur …

Kadınların bu günlerdeki hamur işi ikramları, kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Kani Gemici, kadınların düzenledikleri ”altın günleri”nde ikram edilen hamur işlerinin, kalp hastalıklarına zemin hazırladığına dikkati çekti.

Doç. Dr. Gemici, yaptığı yazılı açıklamada, kurabiye ve poğaçaların yendiği, tariflerin alındığı ve sohbetlerin edildiği ”kabul” ya da ”altın günleri”nin, ilk başta masum görünse de kalp sağlığını olumsuz etkilediğini bildirdi.

”Kadınların bu günlerdeki hamur işi ikramları, kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor” diyen Gemici, bu tür günlerde kadınların 4-5 saat bu tip yiyecek yapmak için uğraştığını ve birbirlerini ”O daha çok yaptı, bu daha az yaptı” şeklinde eleştirdiklerini kaydetti.

Hamur işlerinin kilo, hipertansiyon, metabolik ve kalp hastalıkları ile ortopedik sorun olarak geri döndüğüne dikkati çeken Gemici, açıklamasında şu uyarılarda bulundu:

”Ev hanımlarının birbirleriyle yiyecek yapma yarışına girmeleri için hiçbir sebep yok. Bu günlerde birbirlerine lütfen meyve ikram etsinler. Çay ve kahve içip biraz da çerez yesinler. Böylece hem zahmetten kurtulurlar, hem masraf azalır, hem de kendilerini zehirlememiş olurlar. Hanımlara, yiyecek yapmak için harcadıkları bunca vakti bir sanat yapmak için harcamalarını tavsiye ediyorum. Sosyal sorumluluk projelerine destek versinler, yerel yönetimlerin toplumsal etkinliklerine katılsınlar, bir araya geldiklerinde çalabiliyorlarsa bir enstrüman eşliğinde şarkı söylesinler.”

AA

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.