Sezaryen Sonrası

10.07.2023
373
Sezaryen Sonrası

Odanıza yerleştirildikten sonra servis hemşiresi siz bütün olarak kendinize gelene kadar belli aralıklarla tansiyonunuzu ölçmek, nabzınızı saymak ve kanamanızı hakimiyet etmek emeliyle ziyaretinize kazanç. Bir …

Odanıza yerleştirildikten sonra servis hemşiresi siz bütün olarak kendinize gelene kadar belli aralıklarla tansiyonunuzu ölçmek, nabzınızı saymak ve kanamanızı hakimiyet etmek emeliyle ziyaretinize kazanç. Bir müddet sonra hekiminiz de odanıza gelerek sizin operasyon sonrası ilk değerlendirmenizi yapar. Daha sonra servis hemşiresine zorunlu yönergeleri vererek sizi ailenizle baş başa vazgeçer.

Sezaryen sonrası ilk gün güç geçebilir. Güçlü ağrı kesiciler kullanılmasına rağmen operasyon yerinizde ağrı dinleyebilirsiniz. Sabırlı olmalısınız. İkinci günden itibaren bu ağrı genellikle eksilir.

Operasyon sonrası kendinizi hazır sezdiğiniz andan itibaren genellikle 6-12 saat sonra yatağınızdan kalkmaya çalışınız. İdrar yapma lüzumu sezdiğinizde servis hemşiresini haberdar ettikten sonra hemşire ve refakatçiniz dayanağıyla evvel yatakta doğrulunuz, baş dönmesi olmazsa usulca ayaklarınızı yataktan alt sarkıttıktan sonra yataktan kalkınız. Kendinizi iyi seziyorsanız yavaş yavaş odanın içinde adım atmaya başlayınız. Operasyonun ilk saatlerinde baş dönmeleri sık görüldüğünden başınız dönerse tekerrür yatağınıza geri dönünüz. Gerekirse idrar yapma gereksiniminiz bir sürgü dayanağıyla giderilebilir. Hareket etmeye başlamadan evvel kesinlikle servis hemşiresine haber veriniz.

Hekiminiz aksini belirtmediği sürece 4-8. saat sonunda akışkan besinlere geçe öğrenirsiniz.
Sabahın erken saatlerinde hekiminiz tekerrür sizin yanınıza gelerek vaziyetinizi gözden geçirir ve operasyon kesisine bakar, gerekirse operasyon yerine konan bandaj bezini yenisiyle değiştirmek suretiyle pansuman yapar.

İkinci günden sonra en sık karşılaşılan problem gaz çıkaramama ve buna bağlı olarak karında kabarıklık ve ağrı oluşmasıdır. Bu problemler genelde ilk sezaryeni olanlarda daha az görülmesine rağmen rahatsızlık verici olabilir. İlk tedbir yeterince ve kendinizi iyi sezdiğiniz her zaman gezmektir. Gaz yapıcı yiyeceklerden sakınınız. Şayet gaz şikayetleriniz şiddetli olursa hekiminize kesinlikle haber veriniz. ?ikayetleri gidermek için muhtelif usuller mevcuttur.

İkinci günün dolmasından sonraki bir zamanda banal beslenmeye başladıysanız, ateş, fazla halsizlik gibi bir şikayetiniz yoksa, kendinizi iyi seziyorsanız hekiminiz sizi taburcu eder Bazı hekimler daha geç taburcu etmeyi seçim eder. Risk işaretleri anlatıldıktan sonra ertesi gün ya da iki gün sonra dikişleriniz alınmak için gelmek üzere konutunuza gidebilirsiniz.

Taburcu olduktan sonra ağır işler yapmaktan sakınınız.

Size verilen demir preparatlarını almaya devam ediniz.

Bebeğinizi uygun bir biçimde emzirmeye devam ediniz.

Dikişleriniz alındıktan sonra “estetik dikişler” genellikle “kendiliğinden eriyen” materyalden yapılmıştır ve çıkarılması gerekmez bir problem yoksa hekiminiz size banyo yapabileceğinizi söyleyecektir.

Hekiminiz izin vermediği sürece cinsel ilişkide bulunmayınız.

Alttaki vaziyetlerde hekiminizin size verdiği hakimiyet buluşmasını beklemeden hekiminizle iletişim kurunuz:

Kanama: Kural olarak adet ölçünüzü geçen kanamalar ilk günler banal olabilir ancak taburcu olduktan sonra kanamanın giderek eksilmesi gerekir.
Ateş: ateşiniz 38 derece üzerine çıkarsa
Ağrı: operasyon yerinde, karnınızda, bacaklarınızda, başınızda ya da bedeninizin rastgele bir yerinde ağrı kesiciye yanıt vermeyen bir ağrı ortaya çıkarsa
Dikiş yeri: Dikiş yerinde fazla kızarıklık, sızıntı veya akıntı
Makûs kokulu akıntı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.