Pelvik kaldırma

26.06.2023
416
Pelvik kaldırma

Verimleri: Büyük ihtimalle hami­leliğiniz süresince yaptığınız en ya­rarlı egzersiz bu olacaktır. Bu surat­den bu hareketi bakımsızlık etmeyin. Perineyi ve pelvik tabanını kuvvetlendi­recek ve doğum sırasında …

Verimleri: Büyük ihtimalle hami­leliğiniz süresince yaptığınız en ya­rarlı egzersiz bu olacaktır. Bu surat­den bu hareketi bakımsızlık etmeyin. Perineyi ve pelvik tabanını kuvvetlendi­recek ve doğum sırasında pelvik adalelerinizi hakimiyet etmenize ve gev­şetmenize takviyeci olacaktır. Ayrı­ca idrar yakalayamama ve rahmin sark­ması rahmin basmakalıpta bulunduğu yerden altta duracak biçimde kayması gibi problemlerle alakalı da size destek olacaktır. Pelvik kaldır­ma egzersizini yalnızca bir yoga se­ansı sırasında değil her zaman her yerde yapabilirsiniz.

İhtarlar: Şayet basur proble­miniz varsa, bu duruşu ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durarak, kalçanız havada ve başınız alt­dayken yapın.

Metot: Rahat bir pozisyonda otu­run. Soluk alın ve sanki hemen tu­valete gitmeniz gerekiyormuş, ama gidemiyormuşsunuz gibi anal, rektal ve pelvik adalelerinizi yukarıya doğ­ru çekin. Soluk verirken de adaleleri­nızı yukarıya doğru sürüklemeye devam edin. Soluk alın. Sonra soluk verir­ken adalelerinizi usulca rahatlatın. Bu harekâtı altı kere tekerrür edin. Pratik yaparak duruşunuzu altı veya yedi soluk süresince gözetebilirsiniz. Bu egzersizi basitlikle yapmaya alıştık­tan sonra adalelerinizi üç safhada rahatlatmayı deneyin. Evvel dış anal adaleleri, sonra içendeki rektal adaleyle­rı ve son olarak da pelvik tabanı adalelerini hür vazgeçin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.