Özel hastanelere ceza yağdı!

28.02.2023
858
Özel hastanelere ceza yağdı!

SGK dedektif gibi çalışıyor… Sosyal Güvenlik MüesseseyiSGK, özel ve vakıf sağlık kurumularının haksız yere yurttaştan para almasına el koydu. Bu sene süresince yapılan teftişlerde 21 hastaneye ihtar …

SGK dedektif gibi çalışıyor…

Sosyal Güvenlik MüesseseyiSGK, özel ve vakıf sağlık kurumularının haksız yere yurttaştan para almasına el koydu. Bu sene süresince yapılan teftişlerde 21 hastaneye ihtar cezası verildi. 80 hastaneye 15 milyon liranın üzerinde yönetimsel para cezası uygulandığı belirtildi.
Bir yıldır kanser rehabilitasyonu gören Fatma Döndü, İstanbul’da özel bir sağlık kurumunda rehabilitasyon almak istediğinde yüzde 70 fark fiyatı istendi. Sağlık Uygulama Şartnameyi’nde ‘ilave fiyat alınmayacaklar’ listesinde yer almasına karşın para arz edilmesi bu alandaki kasveti gündeme getirdi.

Özel ve vakıf sağlık kurumularının alabilecekleri farkların Bakanlar Heyeti tarafından tanımlandığını söyleyen SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Hasan Çağıl, ‘Hastalara gece tarifesi ve haksız yere fark fiyatı alınması’ ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Kurumuların ‘Sağlık Hizmetleri Maliyetlendirme Kurulu’nca tanımlanan sağlık hizmetleri kıymetinin en fazla yüzde 70′ine kadar ilave fiyat alınabileceğini kaydolan Çağıl, “Özel sağlık kurumular ile yapılan kontratta; tanımlanan orandan daha fazla ilave fiyat alınması yasak olup alınması halinde cezai kararlar bulunmaktadır.” dedi.

“BU REHABİLİTASYONLARA FİYAT ÖDEMEYİN”
Müessese tarafından tanımlanan sağlık hizmetlerinden rastgele bir ilave fiyat alınamayacağına dikkat toplayan Çağıl, Sağlık Uygulama Şartnameyi’nde fark fiyatı ödenmeyecek rehabilitasyonların sıralandığını dile getirdi.

Çağıl’ın verdiği bilgiye göre hastaların özel ve vakıf sağlık kurumuna gitseler dahi ilave para vermeyecekleri sağlık hizmetleri şöyle: “Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller sebebiyle sunulan sağlık hizmetleri, yoğun bakım hizmetleri, yanık rehabilitasyonu hizmetleri, kanser rehabilitasyonu radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop rehabilitasyonları, yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, uzuv, doku ve hücre nakilleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi operasyonlara müteveccih sağlık hizmetleri, diyaliz rehabilitasyonları, kardiyovasküler cerrahi operasyonları.”

Devlet ve üniversite sağlık kurumularından sevk edilen şehit yakınları, gaziler ve terör mağdurlarından da fark arz edilemeyeceğinin altını çizen Çağıl, bu kriterlere uymayanlara müteveccih yapılan teftişlerin SGK müfettiş 30 şehirdeki Sağlık Merkez Müdürlüklerindeki hekimler tarafından yapıldığı bilgisini verdi. 2010 seneyi teftiş faaliyetleri kapsamında senenin ilk yarısında 774 sağlık kurumunun teftişten geçirildiğini ifade eden Çağıl, 21′i için ihtar cezası 80′i için ise yönetimsel para cezasının uygun görüldüğüne işaret etti. Yeniden bu senenin ilk yarısında 9 bin 652 eczanenin teftişe girdiğini ve bunlardan 153′şöhretin kontratının feshi önerilirken 211′ine ihtar cezası aldığını kaydolan Çağıl, 314′şöhrete de yönetimsel para cezası verildiğini kaydoldu. 2 bin 90 optisyenin de analizden geçirildiğini vurgulayan Çağıl, 25′i için kontratın feshi önerilirken, 49 optik müessesesine ihtar cezası ve 25 optik kurumuna da yönetimsel para cezası kesildiğini aktardı.

Kendisinden haksız yere fark fiyatı arz edilen yurttaşların arzuhalle SGK’ya müracaat etmesini isteyen Çağıl, yurttaştan haksız yere para alanlara dönük teftiş ve analizlerin süreceğini belirtti.

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/585730-ozel-sağlık kurumulara-ceza-yagdi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.