Osteoporoz

04.10.2023
254
Osteoporoz

Çoğunlukla 40 yaşın üzerinde ki kadınlarda görülen ve halk ara smda “kemik erimesi” olarak bili nen hastalıktır. Erken teşhis sonucu % 97 oranında iy” leştirilebilen …

Çoğunlukla 40 yaşın üzerinde ki kadınlarda görülen ve halk ara smda “kemik erimesi” olarak bili nen hastalıktır. Erken teşhis sonucu % 97 oranında iy” leştirilebilen osteoporoz, kemik yoğunluğu, nor­mal oranının % 80 altına düştüğünde görü­lür.

Bu sebeple 40 yaşın üstündekilerin düzenli olarak kemik yoğun­luğunu ölçtürmeleri tavsiye edilir.

Kemik erimesine yol açan diğer sebep­ler arasında, enfeksi­yonlar, kortizon teda­vileri ve ağır diyetleri sayabiliriz. Kemik erimesinden korun­mak için şunlara dik­kat etmek gerekir;
Her yaş döneminde yeterli miktarda kalsiyum almaya dikkat etmeliyiz. Günde 1000-1500 mg. kalsiyuma ihti­yaç duyarız.
D vitamini vücudun kalsiyum emilimini kolaylaştırır. Bu vi­tamin; süt, peynir ve balıkta bolca bulunur. 15 dakikalık güneşlenme de faydalıdır. Ayrıca D3 vitamini bulunan kalsiyum tabletleri de kullanılabilir.
Menopoz sonrasında C vitamini alımına dikkat etmek gerekir. Günde 500 mg. (10 adet limonda bulunur) C vi­tamini almamız gerekir.
Fastfood tarzı yiyeceklerden ve koladan uzak durmamız gerekir. Bu tür gıdalar kalsiyumu yok edecek miktarda fosfor ihtiva ederler.
Nikotin kemiğin yapı­lanmasını engelledi­ğinden, sigaradan uzak durmalıdır.
Alkol D3 vitaminin te­şekkülünü önler, bu sebeple tüketilme­melidir.
Hem şişmanlıktan hem de aşırı zayıflık­tan kaçınılmalıdır.
Aşırı tuz tüketiminden sakınmalıdır.
Düzenli egzersiz, özellikle yürüyüşü düzenli yapmak faydalıdır.
Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.