Muz, dut, armut

02.10.2023
283
Muz, dut, armut

Muz Her mevsim bulunan bir meyvedir. Mineral, magnezyum, demir, lif ve C vitamini bakımından zengindir. Enfarktüs riskini azaltır, hazmı kolaylaştırır, baş ağrı­ra larına iyi gelir, bağışıklık …

Muz
Her mevsim bulunan bir meyvedir. Mineral, magnezyum, demir, lif ve C vitamini bakımından zengindir. Enfarktüs riskini azaltır, hazmı kolaylaştırır, baş ağrı­ra larına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendi­rir, sperm üretimini artırır.

Son araştırmalara göre mide ülserine de iyi gelmektedir. Ancak glisemik endeksi çok yüksektir. Bu sebeple şeker hastalarının ve ki­lo problemi olanların el sürmemesi gereken bir meyvedir.

Dut
Özellikle C vitamini ve kalsiyum bakımından çok zengindir. Saç dökülmesi, kansızlık, böbrek ve idrar yollan rahatsızlıklarına iyi ge­lir. Olgun dutlar ishale ve yorgunluğa karşı çok etkilidir. Glisemik endeksi düşük olmakla beraber karbonhidrat oranı en yüksek mey­vedir.

Armut
Glikoz değil, früktoz içerdiğinden
özellikle diyet yapanların yiyebileceği meyvelerdendir. İçinde yüksek miktarda potasyum bulunur. Bu sebeple, ödemler­de ve kalp-böbrek hastalarına tavsiye edi­lir. Ayrıca, aşın efor harcayanlara, kansız­lara, mineral eksikliği bulunanlara ve da­mar rahatsızlıkları çekenlere iyi gelir.
Besleyici, bağırsaklara yu­muşaklık verici ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Armuttaki tanin ve potas tuzlan ürik asidi eritir. Bu sebeple, arterit, gut ve ro­matizma gibi hastalıklarda ilaç yerine geçer.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.