Göbekli erkekler risk altında

17.03.2023
752
Göbekli erkekler risk altında

Perhiz denildiğinde akla hemen bayanlar geliyor, oysa günümüzde kiloluluk yalnızca bayanlar için değil erkekler için de mesele. Özellikle de erkeklerin karın bölgesinde biriken kilolar başka bir deyişle …

Perhiz denildiğinde akla hemen bayanlar geliyor, oysa günümüzde kiloluluk yalnızca bayanlar için değil erkekler için de mesele. Özellikle de erkeklerin karın bölgesinde biriken kilolar başka bir deyişle göbek, kalp ve şeker hastalıkları tehlikesini artırıyor, kansere tutulma riski yaratıyor. Uzmanlar hergün en az beş porsiyon meyve ve sebze yenilmesini öneriyor.
Uludağ Üniversitesi UÜ Baytar Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim azası Prof. Dr. Mustafa Tayar, erkeklerin fazla kilolarının karın bölgesinde biriktiğini, bu surattan “göbekli” erkeklerin kalp ve şeker hastalığına tutulma tehlikesinin yüksek olduğunu bildirdi. Tayar, sağlıklı olmanın temel koşulunun muhtelif ve balanslı yiyeceklerle beslenmek ve kilo almaktan sakınmak olduğunu belirtti.
Perhiz denildiğinde akla hemen bayanların geldiğini, oysa günümüzde kiloluluğun yalnızca bayanlar için değil erkekler için de “mesele” olduğunu anlatan Tayar, erkeklerin kilolarının muhakkak bir bölgede bir araya gelmesinin de sağlık açısından ehemmiyetli tehlike olduğunu korundu. Tayar, şunları kaydoldu:
‘Erkeklerin kilosu karın bölgesinde birikir. Bu merkezi kiloluluk olarak öğrenilir. Bu bireyler çoğunlukla ‘elma’ biçimli olarak adlandırılır. Karın bölgesinde fazla kilolu olmak, başka bir deyişle göbekli olmak da kalp ve şeker hastalıkları tehlikesini artırır. Ayrıca kansere tutulma riski de yaratır. Fazla kilo eklemleri de fazla zorlayarak sağlık meselelerinin çoğalmasına neden olur. Bu surattan erkeklerin de bayanlar kadar beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. “
Faza yağlı besin harcamanın kilo çoğalışına neden olacağının unutulmaması gerektiğini belirten, yemeklerin karbonhidrat, protein, yağ ve lif açısından balanslı olmasına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat toplayan Tayar, balanslı beslenmenin sağlıklı yaşam sürmek kadar kalp hastalığı ve kanser tehlikesini eksiltmek için de ehemmiyetli olduğunu vurguladı.
Erkeklerin sağlıklı ve balanslı beslenmesi için hergün en az beş porsiyon meyve ve sebze yemelerini öneriliyor.

ERKEKLERE SAĞLIKLI BESLENME TEKLİFLERİ
Erkeklerin sağlıklı ve balanslı beslenmesi için hergün en az beş porsiyon meyve ve sebze yemelerini öneren Tayar, şu nasihatlerde bulundu:
Makarna, pirinç, patates, gibi nişastalı gıdalar ve fasulye, bezelye, mercimek gibi bakliyat mahsullerini daha fazla yiyin. Bunlar yediklerinizin takribî üçte birini oluşturmalıdır.
Yağsız et seçin, yağını ve varsa tenini ayırın.
Haftada iki kere balık yemeye çalışın.
Besinlerinizi, yağda kızartmak yerine ızgara yapmak, fırında pişirmek, haşlamak, kaynatmak, buğulamak veya mikrodalga fırında pişirmek suretiyle hazırlayın.
Besinlerinizde şeker ölçüsünü eksiltin.
Tuzdaki sodyum yüksek tansiyona yol açabilir ve bu da felç geçirme tehlikesini artırır. Bu surattan, yemek yaparken veya yerken gıdalarınıza kattığınız tuz ölçüsünü eksiltmeniz gerekir.
Potasyumun tansiyon üzerinde faydalı tesiri vardır. Muz, domates,patates iyi potasyum kaynağı olan yiyecekleri harcayın.
Yediklerinizde bir ölçü yağ olması ehemmiyetlidir. Ancak yağlı besinlerden, özellikle de doymuş yağ açısından zengin olan kırmızı et, sosis, tereyağı ve peynir ile margarinden yapılan pasta ve bisküvilerden kaçının.
Günde en az 7 kadeh su için, şayet egzersiz yapıyorsanız daha fazla su içmeye çalışın

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.