Menopozda belirtilerle başa çıkma yolları ve tavsiyeler

06.07.2023
391
Menopozda belirtilerle başa çıkma yolları ve tavsiyeler

JENİTAL ATROFİ Faize uzuvlarında dokuların işlevini yitirmesi. *Kegel egzersizleri – Mesanelerini hakimiyet edemeyen ve/veya idrar kaçıran her yaştaki kadın tarafından uygulanabilen egzersizlerdir. Menopozdaki kadınlarda öksürür-ken veya, aksırırken …

JENİTAL ATROFİ
Faize uzuvlarında dokuların işlevini yitirmesi.
*Kegel egzersizleri – Mesanelerini hakimiyet edemeyen ve/veya idrar kaçıran her yaştaki kadın tarafından uygulanabilen egzersizlerdir. Menopozdaki kadınlarda öksürür-ken veya, aksırırken idrar kaçırma görülebilir. Bu egzersizler idrarı yakalamakta kullanılan adaleleri güçlendirmek için yapılır.
*Kumpaslı cinsel aktiflik İDRAR KAÇIRMA
*Kegel egzersizi yapın.
*Hijenik kadın bağı kullanın.
*Sık sık idrara çıkın.

Uykusuzluk pek çok insanın yakındığı bir rahatsızlıktır. Özellikle, menopozdaki kadınlar gece terlemelerinden dolayı sık sık uykusuzluk sürükleyebilirler. Ancak hepimiz hayatımızın bir yarıyılında usumuzu kurcalayan bir hadiseyle büyük bir imtihan, boşanma, yeni bir iş, doğum, hoşlanılan birinin ölümü vb. karşı karşıya kalıp saatlerce yatamamışızdır. Böyle bir vaziyette usumuza gelen ilk şey, ertesi gün yapacak çok işimiz olduğu için bir an evvel yatmamız gerektiğidir. Dakikalar, saatler geçtikçe bu gidişat daha da rahatsız edici bir hal alır.

Çoğu insan insomnia gidişatını tam gece süresince hiç yatmamak olarak algılar. Ancak bu her zaman doğru değildir. İnsomnia günlük meselelerden dolayı kolay uykuya dalamamaktan, gecenin bir yarısı uyanıp bir daha yatama-maya kadar, muhtelif şekillerde ortaya çıkar. Üçte biri kronik olmak üzere takribî 100 milyon bireyin uyku bozukluklarından şikayet ettiği varsayım edilmektedir.

Bir Hayli insanın diş gıcırdatma, kabus görme, bacak krampları, horlama, uykuda yürüme gibi meseleleri vardır. Uykusunu alamayan insanların eforunda, dikkatinde ve üretgenliğinde ciddi düşüşler olabilir. Uykusuzluk insanı asaplı, gergin ve huzursuz eder. Çalışma tutkuyu eksilir, tepki gösterme süresi uzar. Uzun zaman araba kullanmak gibi monoton işler riskli olabilir. Uykusuzluk insanın dikkatini eksilteceği için, muhtelif cihazları kullanırken sık sık kusur yapma tehlikeyi vardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.