Klima kullanırken dikkat

13.09.2023
309
Klima kullanırken dikkat

Günümüzde insanlar, sıcaklarda daha bereketli ve rahat yaşayabilmek için klima aygıtlarını seçim ediyorlar. Artık bir hayli konutta ve dükkanında klima bırakılmaz bir aksesuar. Sıcaklardan sıkılan …

Günümüzde insanlar, sıcaklarda daha bereketli ve rahat yaşayabilmek için klima aygıtlarını seçim ediyorlar. Artık bir hayli konutta ve dükkanında klima bırakılmaz bir aksesuar. Sıcaklardan sıkılan herkes, klimalı civarlarda ferahlamaya çalışıyor. Ancak, klimalı mekanlardan güneşli havaya çıkma veya güneşli havadan birden klimayla soğutulmuş bir alana girmek, insan vücuduna hasar veriyor. Beden ani sıcak ve soğuk hava başkalaşımlarına karşı kendini gözetemediği için, bu gidişat başta solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere bir hayli hastalığa neden oluyor.

Acıbadem Sağlık Grubu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Karaaslan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, klimalar doğru kullanıldığı takdirde kimse için sağlık problemine yol açmadığını, ancak şuursuz kullanımın özellikle çocukları, yaşlıları ve astım hastalarını etkilediğini bildirdi. Dr. Karaaslan, “Bu bireylerin bedenleri ani farklılıklara adapte olmakta zorlanmaktadır. Bu farklılıklar bedene ekstra yük getirmekte ve alıngan balansların basitçe bozulmasına yol açmaktadır. Ayrıca dolaysız klimalarda bazı bakterilerin dağılabileceği öğrenilmektedir. Özellikle filtresiz olanlar astım hastaları için mesele doğurabilir” dedi.

Klimanın neden olduğu rahatsızlıkları önlemenin yolunun, havayı yavaş yavaş soğutmaktan geçtiğini belirten Uzm. Dr. Mehmet Karaaslan, “Genellikle sıcaklardan sıkılanlar, klimaları çalıştırarak bir an evvel sıcak civardan serin etrafa geçmek istiyorlar. Oysa klimaların, civarı muhakkak zaman aralıklarında yavaş yavaş soğutmak için kullanılması gerekiyor. Misalin, dışarıda sıcaklık 40 derece ise klima çalıştırılacak civarda sıcaklığın aralıklarla 5′er derece düşürülmesinde fayda var” diye konuştu.

Uzm. Dr. Karaaslan, klimalarla alakalı olarak en çok yaşanan şikayetlerden birinin de adalelerdeki yakalanmalar olduğunu kaydolarak, “Bu yakınmaları yaşamamak için, çalışan klimaların yakınında uzun zaman durmamak ve klima akımına dolaysız maruz kalmamak gerekiyor” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.