Kalp Sağlığı Hakkında 10 Hurafe

15.04.2023
696
Kalp Sağlığı Hakkında 10 Hurafe

Sağlık Kurumunda uyuyan hastalarda önlenebilir en sık vefat sebebi venöz tromboemboli VTE ‘dir. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman uyarıyor: Millet arasında “pıhtı atması” olarak belirlenen VTE’den korunmanın en faal yolu, tehlike taşıyan hastalarda önleyici rehabilitasyon uygulamasıdır.

Sağlık Kurumunda uyuyan hastaların, uyuyuşa sebep olan hastalık dışındaki vefat sebepleri arasında %10’luk oranla bcerahatçi sırada yer alan VTE hakkında hastaların bilinçlenmesi ve VTE önleyici rehabilitasyonunun yapılıp yapılmadığı denetlemesi sağlıklı bir nekahat yarıyılı geçirmeleri için büyük ehemmiyet taşıyor.

Günümüzde, tüm dünyada hastaların yatış sürecinde, hastalıkları dışında VTE tehlikeyi açısından değerlendirilmesi, tehlike grubunda olan hastalara uygun önleyici rehabilitasyonun verilmesi hasta güvenliği niyeti olarak belirlenmiştir. Bu mevzu sağlık hizmetlerinde bir nitelik göstergesi olarak da kabul edilmektedir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, hastalıkla alakalı şu balakaları veriyor: “Özellikle ortopedik cerrahi hastalarında emboli tehlikeyi çok yüksek olduğu için bu hastalarda önleyici rehabilitasyon uzun zamandır standart olarak uygulanmakta. Sağlık Kurumunda uyurken kaybedilen hastaların vefat sebeplerini inceleyen çalışmalarda; cerrahi bilimlerden daha sık oranda dahili bilimler hastalarının VTE’den kaybedildikleri görüldü ve tehlike değerlendirmesinin ehemmiyeti vurgulandı.” Uygun VTE önleyici rehabilitasyonu yapılmayan hastalarda ortaya çıkan ve öldürücü olabilen akciğer embolisinin en ehemmiyetli belirtileri soluk darlığı, göğüs sızısı, balgamda kan, çarpıntı, ateş, ani bayılma, morarma olabiliyor. Bazen de hiç belirti vermeden büyük bir pıhtı koparak, akciğer arterini tamamen tıkıyor ve kalp aniden durabiliyor. Bu sebeple emboli tanısı akla geldiğinde, doğrulamak için testler ve görüntülemeler ile zaman kaybetmeden süratle rehabilitasyona başlanması gerekiyor.

Kimler tehlike grubunda?

• Yaşlılar 40-60 yaş grubu daha az tehlikeye sahipken, 60-70 yaş grubunda tehlike ilk gruba göre iki kat, 75 yaşın üstünde ise beş kata yakın oranlarda artabiliyor.

• Obez hastalar

• Uzun anestezi süresi gereken cerrahi geçirmiş hastalar

• Evvelden tromboemboli geçiren veya kanda pıhtılaşma meyli olanlar

• Sağlık Kurumunda uyuyan çok ağır enfeksiyon hastaları akciğer, batın, kemik enfeksiyonu, sepsis

• Ağır astım ve kronik obstrüktif akciğer KOAH hastaları

• Yatak istirahati uzayan veya yatağa bağımlı olanlar

• Tüm kanser hastaları

• Yoğun bakım hastaları

• Gebeler

• Doğum hakimiyet hapı gibi estrojen içerikli ilaçlar kullananlar

Anne adaylarında emboli tehlikeyi

Anne adaylarında değişen hormonal dengeler emboliye yatkınlığı artırıyor. Ayrıca bebeğin artırdığı karın içi basınç, kanın bacak toplardamarlarından kalbe geri dönüşünü yavaşlatıyor. Gebelikte embolinin öldürücü olabildiğini belirten Dr. Duman, “Bu yarıyılda VTE belirtileri çok net olmayabiliyor. Anne adayları soluk darlığı ve kalp çarpıntısı gibi yakınmaları gebelik sebebiyle yaşadıklarını düşünebiliyor, bu yakınmalar doktorlar tarafından da göz arkasını edilebiliyor. Gebelikte VTE tehlikeyi her zaman usta yakalanmalı ve bilave edilenin dışında soluk darlığı, çarpıntı, göğüs sızısı, ateş kollanan gebelerin VTE açısından da değerlendirilmesinin ilgisizlik edilmemesi gerekiyor. Gebelikte rutin VTE önleyici rehabilitasyon önerilmemekle birlikte şayet anne adayının evvelden bilinen, pıhtılaşmaya genetik bir yatkınlığı varsa veya daha evvel VTE geçirmişse, gebelik boyunca önleyici rehabilitasyon alması öneriliyor.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.