Kadınların Yüzde 15′i İdrar Kaçırıyor

14.10.2023
253
Kadınların Yüzde 15′i İdrar Kaçırıyor

Kadınların çoğunun sorunu doktorlarıyla paylaşmak istememesi tedaviyi güçleştiriyor. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Mete İtil, …

Kadınların çoğunun sorunu doktorlarıyla paylaşmak istememesi tedaviyi güçleştiriyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Türkiye’de kadınların yüzde 15-17′sinde idrar kaçırma sorunu bulunduğunu söyledi.

İtil, ”kadınların, özellikle de genç kadınların bu sorunlarını doktordan bile gizlemesi, tedaviyi istemeden güçleştirmektedir” dedi.

Kadınlarda idrar kaçırmanın ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ifade eden İtil, idrar kaçırma sorununun, özellikle ileri yaşlarda, menopoz sonrasında ya da çok doğum yapmış kadınlarda ortaya çıktığını vurguladı.

Yaşamı tehdit eden bir sorun değil
İdrar kaçırmanın yaşamı tehdit eden bir sağlık sorunu olmadığını, ancak tedavi edilmeyip kendi haline bırakıldığında yaşam kalitesini ileri derecede bozan, sosyal ve seksüel yaşamı çekilmez hale getiren ve depresyona sürükleyen kronik bir hastalık olduğunu ifade eden İtil, halk arasında ”bu durum tedavi edilemez” ya da ”yalnızca ameliyatla tedavi edilebilir” gibi yanlış inanışlar olduğunu söyledi.

İtil, ”kadınların, özellikle de genç kadınların bu sorunlarını doktordan bile gizlemesi, tedaviyi istemeden güçleştirmektedir” dedi.

Tedavi yolları
Öksürme, hapşırma, koşma ve yürüme gibi eylemler sırasında ortaya çıkan idrar kaçırmanın tedavisinin cerrahi yöntemlerle mümkün olabildiğini belirten İtil, günümüzde bu operasyonların artık 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlandığını belirtti.

Dünyada yaygın olarak uygulanan ve mesane boynuna sentetik bir yama yerleştirmekten ibaret olan bu ameliyatların Türkiye’de de başarıyla gerçekleştirildiğini anlatan İtil, ”bu operasyondan sonra hasta yüzde 90′lara varan oranlarda kuru kalmakta ve sürekli ped taşımaktan kurtulmaktadır” diye konuştu.

Sık tuvalete gitme ve gece sık idrara kalkma gibi şikayetlere yol açan idrar tutamama sorununun ise fizik tedavinin yanı sıra son yıllarda geliştirilen ilaçlarla çözülebildiğini belirten İtil, ”bu ilaçlar kısa ya da orta vadede kullanıldığında kadınların rahatlamasına ve sosyal yaşantılarında kaliteyi tekrar yakalamalarına olanak sağlıyor” dedi.

İtil, ”şunu iyi bilmeliyiz ki, idrar kaçırma, yaşlanma ya da kadın olmanın doğal bir parçası değildir. Hastanın durumu incelendikten sonra en uygun tedavi yönteminin uygulanması halinde son derece yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir. Bu tür sorunları olan kadınlar durumlarını çekinmeden doktoruyla paylaşmalı ve gerekli tetkikleri yaptırarak bir an önce tedavilerine başlamalıdırlar” ifadesini kullandı.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1814&cat=220&dt=2006/10/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.