Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe – Vajinismus

25.05.2023
610
Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe – Vajinismus

Mutlu bir birliktelik için ehemmiyetli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her istikametten tatmin eden bir cinsel ilişkidir. Mutluluk veren bir sevişme eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve etraflarına karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve onları bütünleştirir.

Orgazm Nedir?

Sevişme evveli partneri üryan olarak görme, tatma, değme, duyma başka bir deyişle partnerin sesini dinleme, koku gibi seksüel ihtar veya düşünceler ile başlayıp beyin ve bedenin ortak hareket etmesi neticeyi yaşanan zevk anına “orgazm” denir. Orgazm, muhtelif cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayan ve uyaranların tesiriyle şahısta hem vücutsal hem de ruhsal olarak idrak edilen cinsel cevabın son düzeyindeki güzel bir histir. Orgazm bayağı bir beden işlevidir. Orgazm bilinebilir istemli bir reflekstir.

Orgazmın İşlevi Nedir?

Beden ve ruhun kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle şahsın haz almasını sağlamasıdır. Ancak orgazm ilişkinin emeli değildir ve olmamalıdır.

Orgazmın Yararları

*Vücutsal ve ruhsal olarak bir gevşeme sağlar,

*Daha kolay hamile kalınır vb.

Orgazmın Fazları

Masters ve Johnson isimli bilim adamları yaptıkları çalışmalarda orgazmı dört fazda ele almışlardır:

1-Uyarılma Fazı:Kadında cinselliği hayata lüzumunun ortaya çıkarmasıyla başlayan bu fazda memelere ve genital uzuvlara giden kan ölçüsünde çoğalma olur. Bu sayede vajina girişindeki Bartholin salgı bezleri faaliyete geçerek vajinal kaygan akışkan salgılanmasında çoğalış ve 10-30 saniye içinde ıslanma alana kazanç. Meme uçları barizleşir ve memeler gelişir. Daha sonra rahim yukarıya doğru çekilir, dudaklar şişip düzleşip ve araları açılarak vajinanın alt kısmı genişler, klitoris kabarır. Rahim ağzı ve rahim yukarıya doğru çekilir. Bu sayede tüm vücutta cinselliğe hazırlık için yukarıyadaki farklılıklar alana kazanç. Ayrıca bu aşamada kalp atışları süratlenir ve solunum rakamı çoğalır, kan tazyiki yükselir, boyunda ve göğüste kızarmalar alana kazanç.

2-Plato başka bir deyişle Gerilim Fazı: Bu fazda cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır, cinsel heveslerde çoğalış iyice barizleşir. Vajinanın dış 1/3 kısmındaki kan ölçüsünde çoğalma sebebiyle biçimi değişir, iyice şişer ve üst kısmı balonlaşır ve bu esnada vajinada hafif bir ağrı olabilir. Rahim uyarılma fazındakinden daha yukarıya doğru çekilir, klitoris daha da barizleşir ve dudakların rengi koyulaşır ve klasiğin 2-3 katı gelişir. Klitoris iyice şişer. Memelerin uç kısmındaki koyu renkli alan barizleşir. Kalp sürati çoğalır ve ateş basması olur. Bacaklarda ve kalçalarda kasılmalar olur. Şayet uzun sürerse vajinal ıslaklık eksilebileceği bu fazın sonlarına doğru kadının bedeni bütün bir cinsel birleşmeye hazır hale kazanç. Bu fazda bir evvelki aşamada gelişmiş olan klitorisin küçülme meyli göstermesi ve orijinal ebadının yarısına kadar küçülmesi orgazmın yanaştığını gösteren ehemmiyetli belirtilerden biridir. Bu fazın süresi kadından kadına hatta bazen aynı kadında bir cinsel eylemden ötekisine bariz farklılıklar gösterebilir.

3-Orgazmik başka bir deyişle Doyum Fazı:Eskiki düzeylerde çoğalmış olan gerginliğin boşaltılması olarak idrak edilebilecek bu fazda ateş basması tüm bedene dağılır. Bedende bulunan adalelerin çoğu kasılır ve bütün zirve noktasında beden kaskatı kesilir. Bu vaziyet kadının suratında sanki acı dinlermiş gibi bir görüntü yaratabilir. Mesanenin dışa açıldığı yerden akışkan salgısı olur ve bu vaziyet “kadının boşalması” olarak belirlenebilir. Rahim, vajina ve anüsde eş zamanlı, ritmik kumpaslı kasılmaların olduğu en kısa süren fazıdır. 0.8-1 saniye aralıklarla hakikatleşen bu kasılmalardan kadında bir orgazm esnasında 3-15 kasılma olur. Kadının burnu hafiften sulanmaya başlar, başparmağı dik vaziyete geçer, göz bebekleri gelişir, boğazı kurur ve yutkunma ihtiyacı dinler, göğüsleri arasındaki ten hafifce kızarır, ayakları da oynar.

4-Çözülme başka bir deyişle Rahatlama Fazı: Eskiki fazlarda hakikatleşen başkalaşımların klasiğe dönme sürecidir. Tüm bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer. Klitoris ve meme uçları duyarlılaşır ve ağrıya duyarlı bir hal alır. Ateş basması kaybolur. Süratli soluk alıp verme ve terleme görülür. Kalp hala daha süratlidir. Şayet bu fazda seksüel ihtar devam ederse kadın daha fazla rakamda orgazm yaşayabilir. Kadınlar beyinden orgazm esnasında salgılanan endorfin ismi verilen mutluluk hormonlarının etkisine hafifler ve kendilerini iyi sezerler. Kadınların çoğunda orgazm sonrası klitoris ve meme uçları duyarlılaşır ve ağrıya duyarlı hale kazanç.

Orgazm Meseleleri ve Bozukluklarının Tipleri

1-Anorgazmi:Hiç orgazm olamama gidişatıdır. Bu vaziyet iç kasveti, şahsın kendiliğindene olan hürmeti yitirmesi ve bunalım ile sonuçlanabilir.

2-Gelişigüzel Anorgazmi: Zaman zaman orgazm yaşanamaması gidişatıdır.

3-Koital Anorgazmi:Cinsel birleşme ile orgazm olamama ancak mastürbasyon vb. gibi ile orgazm olma gidişatıdır.

4-Erken Orgazm:Çok ender olarak görülür.

Orgazm Meseleleri ve Bozukluklarının Sebepleri

*Ön sevişmenin yetersiz ve ivediye getirilmesi,

*Partnerin erken boşalma meselesinin olması,

*Partnerin ereksiyon meselesinin olması,

*Partnere karşı olan alaka kaybı,

*Alkolizm,

*Bunalım ve yeis,

*Menopoza ait östrojen azlığı,

*Vaginal akıntılar,

*Vaginanın geniş olması,

*Şeker hastalığı,

*Nörolojik bozukluklar ve nörolojik ilaç kullanımı,

*Problemli bir çocukluk geçirilmiş olunması,

*Kumpaslı ve sıhhatli bir aile yaşantısının olmaması,

*Ergenliğe geçiş döneminde problemli ve travmatik cinsel tecrübelerin yaşanması,

*Cinsel kimlik çatışmaları,

*Sosyo-kültürel menetmeler ve fazla dinsel inançlar,

*Bilgisizlik,

*Cinsel taciz veya tecavüz yaşamak,

*Kandırılmak,

*Hamile kalma fobisi,

*Partnere güvenmeme,

*Cinsel ilişkiye zorlanmak,

*Duyarlı, akıllı, sıcak, hayatı seven bir kadının nasıl olduğuna ait yeterli rol modelinin bulunmayışı,

*Emin, emin, sosyal açıdan kabul edilebilir ve özel bir atmosferde, mükâfatlandırıcı ve destekleyici şartlarda bir cinsel tecrübeye girişme imkânını bulamama vb.

Orgazm Meseleleri ve Bozukluklarının Rehabilitasyonu

*Rehabilitasyondan emel orgazmı cinselliğin en ehemmiyetli emeli olarak görmekten bırakıp, ön sevişme, uyarılma, cinsel deneyim, zevk ve çiftlerin birbirlerinin vücutlarını daha yakından tanımaları için cinsel terapi veya cinsel danışmanlık hizmetleri, kadının üstte olduğu cinsel pozisyonların sınanmasıdır. Kadın gelmeye başlayınca, erkek olası olabildiğince hareketsiz kalmalı ve sert hareket etmemelidir. Meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç suratları gibi erojen bölgeler uzun zaman uyarılmalıdır. Cinsel istek, uyarılma, orgazm ve doyum döngüsünde detaylar ne olursa olsun ehemmiyetli olan klitoris ihtarının uygun biçimde, yaygın, ritmik, sürekli ve yeterli zaman yapılmasıdır.

*Vakum Makineyi:Olumsuz tazyik yaratan el kadar minik bir aygıttır ve kitorise muhakkak zaman bellirli bir protokolle uygulandığında orgazm olmayı kolaylaştırmaktadır.

Orgazm Hakkında Bilinmezler

*Kadınlarda yalnızca düşünce yolu ile hiçbir fiziksel temas olmadan da orgazm yaşanabilir.

*Her ilişkide orgazm yaşanacak diye bir kural yoktur. Zaman zaman orgazm olunmaması da son derece bayağı bir gidişattır.

*Orgazm her iki eşte de aynı anda alana gelebileceği gibi ayrı zamanlarda da olabilir. Aynı anda orgazma erişmek çok sevinçli olsa da bir o kadar güç bir gidişattır. Eşlerden birinin evvel gelmesi hiçbir biçimde öbürünün orgazma erişmesini yasaklamaz.

*Kadınların takribî %50’i muhtelif sebeplerden dolayı orgazm taklidi yapmaktadır.

*Penis uzunluğunun kadının tatmin olmasıyla başka bir deyişle orgazmın şiddeti ile penis büyüklüğü arasında hiçbir ilişki yoktur. Ancak orgazm beyinde büyüyen bir vakadır, şahsın psikolojisi ile yakından alakalıdır. Uzun ve kalın bir penisi görmek bir kadını daha fazla heyecanlandırabilir.

*Cinsel tepkileri bayağı olan her kadın cinsel birleşmede ya da mastürbasyonla her seferinde bir ya da birkaç orgazma erişebilir.

*Kadınlarda en şiddetli orgazmlarını 35 li yaşlarda yaşarlar.

*Kadın uyarılmaya başladıktan sonra orgazma erişebilmesi için ara vermeden aynı tempoda uyarılmaya devam edilmelidir.

*Kadın orgazma varacağı anın geldiğinde eşine penisin girmesini istediğini söylemelidir. Zira bu arada kadının uyarılması durdurulursa isteği söner ve yeni baştan sevişmeye başlamak gerekir.

*Kadınlar uykuda da orgazm yaşayabilmektedir.

*New Scientist mecmuasının haberine göre Amerikalı bir cerrah olan Dr.Stuart Meloy cinsel ilişkiye girmeden kadının orgazm olmasını sağlayan ten altına yerleştirilen implant ismini verdiği bir cihaz geliştirdi.

*Amerika Birleşik Devletleri De kadınlarda orgazmı artıran “Viacreme” ismi verilen bir krem piyasaya çıktı.

*Orgazmın süresi ve şiddeti şahıstan bireye değişir.

*Kadınlar eşlerine muhteşem olduklarını sezdirmek ya da zevk almadıkları bir cinsel ilişkiyi kısa yoldan tamamlamak istedikleri veya eşine onun “beceriksiz” olduğu duygusunu yaşatmamak ve öte yandan da yeniden eşinde kendisinin “beceriksiz olduğunu” kanısını uyandırmayı engellemek için çoğu zaman orgazm taklidi yaparlar.

*En yoğun orgazm takribî ilk 5 dakika içinde hakikatleşmektedir.

Dr.A.Cem KEÇE ye Erişmek veya Randevu Almak İçin
Muayenehane Telefon & Fax
0 312 213 01 32
0 312 213 01 33
0 312 335 40 44 / 113
0.555.274 41 97
Muayenehane Adresi
Emek 8. Sokak No:77 / 1 EMEK – Çankaya – ANKARA

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.