Küvetler Hastalık Sebebi Mi?

14.06.2023
567
Küvetler Hastalık Sebebi Mi?

Antibiyotik kullanımı için alınan kısıtlama temkinlerine karşın pek çok bakterinin hala dirençli olduğunu gösteren araştırmalar var.

KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, antibiyotik kullanımı kısıtlanmasına rağmen antibiyotik mukavemetinin eksilmediğini aksine çoğaldığını kaydoldu.

İstanbul’da tertip edilen Antimikrobiyal İdare Sempozyumunda, Türkiye’nin antibiyotik kullanımında ön sıralarda yer aldığını ve bunun önlenmesi için sağlık kurumu bazında ehemmiyetli ihtiyatlar alındığını andırdıran Ergönül, şöyle konuştu:

“2003 senesinde antibiyotiklerin sağlık kurumularda kullanılması kısıtlanmıştı. Alınan bu karar çok pozitif bir büyümeydi. Ancak buna karşın geçen 13 yılda antibiyotik mukavemetinin eksilmediğini bütün aksine çoğaldığını görüyoruz. Türkiye, Yunanistan, İtalya… Bu ülkeler bu mukadderatı paylaşıyor. Sağlık Kurumu orijinli enfeksiyonlarda hiçbir antibiyotiğin duyarlı olmadığı çok dirençli bakteriler var, harikulade bir mesele. Dünyanın en ehemmiyetli hak sıhhati meselelerinden bir tanesi olarak tarif ediliyor. Tam hükümetler tam ülkeler, ciddi bir alarm vermiş vaziyette dünya sağlık teşkilatı dahil, gelecek en ehemmiyetli sağlık meseleyi olarak ifade ediliyor.”

Çok kolay enfeksiyonlarda dahi dirençli bakteri olabildiğine değinen Ergönül, “Daha Öncekinden çok kolay ilaçlarla rehabilitasyon olabiliyorken hatta eczaneden gidip bir antibiyotik alıp kendini rehabilitasyon edebiliyorken, şu anda direnç söz mevzusu olduğu için verilen antibiyotikler işe yaramıyor, bu enfeksiyonu geçiren şahıslar yoğun bakıma dahi alınmak zorunda kalınabiliyor.” dedi.

KLİMİK Derneği Antimikrobiyal Direnç Yönetimi Sempozyumu Başkanı Prof. Dr. Necla Tülek de son zamanlarda mevcut tüm antibiyotiklere karşı dirençli mikroorganizmalarla karşılaşıldığını dile getirdi.

Tülek, antibiyotiklerin çok yoğun kullanılması, usçu olmayan kullanımı, yalnızca rehabilitasyon emeli ile değil tarım, hayvancılık, endüstriyel alan gibi pek çok sektörde de hakimiyetsiz kullanımının seneler içinde direnç gelişimini süratlendirdiğini ifade etti.

Tülek, şunları kaydoldu:

“Antibiyotiklerin reçetesiz satılmaması çok ehemmiyetli bir büyümedir. Ne Yazık Ki pratikte meseleler devam etmektedir. Hala antibiyotikler endikasyon dışında kullanılmaktadır. Misalin grip ve eşi hastalıklarda antibiyotik kullanımının rehabilitasyona hiçbir katkısı yoktur. Eczanelerle işbirliği gerekmektedir. Türkiye’de en sık harcanan ilaçlar arasında senelerdir antibiyotikler birinci sırada. Takribî her üç reçetenin birinde antibiyotik yer almaktadır. Doğu ve Güneydoğu şehirlerinde her iki reçeteden birinde antibiyotik yer almaktadır. Konutlarda antibiyotik bulundurup kendiliğinden kullanmak hem hastaya hasar verecek hem de mukavemetin çoğalmasına yol açacaktır. Ulusun bu mevzuda aydınlatılması, bilinçlendirilmesi de ehemmiyet kazanmaktadır.” 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.