İshaller

13.06.2023
540
İshaller

Antibiyotiklere karşı kazanılan bağışıklık enfeksiyon vefatlarına neden oluyor!

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği EKMUD Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal antibiyotik mukavemetinin tüm dünyada riskli seviyelere yükseldiğini söyledi.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği EKMUD Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, antibiyotiklerin dünyada ve Türkiye’de en fazla harcanan ilaçlar arasında yer aldığını ifade ederek, dünya genelinde antibiyotik tüketiminin son 15 senede yüzde 36’lık bir çoğalış gösterdiğini kaydetti.

Antibiyotiklerin pek çok ülkede reçetesiz satılabilmesinin yanı gizeme rehabilitasyon ve profilaksi rehberlerine de uyulmadan kullanıldığını aktaran Köksal, “Neticede de hem doktorlarca fazla reçete edilmekte hem de cemiyette fazla kullanılmaktadır” diye konuştu.

Köksal, antibiyotiğin yanlış kullanımı neticeyi bazı tehlikelerin ortaya çıktığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Ortaya çıkan antibiyotik mukavemeti bugün dünya çapında en ehemmiyetli sağlık tehditlerinden birisidir. Antibiyotik mukavemeti tüm dünyada riskli seviyelere yükselmiş vaziyette. Bu vaziyet her geçen gün rehabilitasyon yetimizi kısıtlayan yeni direnç mekanizmalarının da ortaya çıkmasına yol açarken, enfeksiyonlara bağlı vefat tehlikesine de neden olabiliyor.”

“Acil eylem tasarıları oluşturulmazsa antibiyotik sonrası çağa geçilecek, kolay enfeksiyon ve yaralanmalar dahi vefata neden olabilecektir” diyen Köksal, yeni antibiyotikler bulunamadığını, bulunsa bile antimikrobiyal mukavemetin ehemmiyetli bir tehdit oluşturmaya devam edeceğini söyledi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.