İlaç sektöründeki son gelişmeler

27.09.2023
278
İlaç sektöründeki son gelişmeler

Son yıllarda, birçok ilaç kilo vermeye yardımcı olmak için halka sunulmuştur. Bu ürünler, yeni bir tür iştah azaltıcı olarak tanıtılmıştır. Birkaç yıldan beri, özellik­le hızlı …

Son yıllarda, birçok ilaç kilo vermeye yardımcı olmak için halka sunulmuştur. Bu ürünler, yeni bir tür iştah azaltıcı olarak tanıtılmıştır. Birkaç yıldan beri, özellik­le hızlı zayıflamak isteyen fazla kilolu kadınlara milyonlarca reçete yazılmıştır.
Bazı ilaçların neden olduğu sağlık sorunları ve çeşitli yan etkiler, daha sonra bu ilaçların piyasadan kaldırılmasına neden olmuştur. Ancak böyle ürünlere yöne­lik tüketici ilgisinden dolayı pazar, yeni ilaçlar için yeniden açıldı. Sonuç olarak imalatçılar, kilo verme uzmanları ve diğerleri yeni reçeteleri, reçetesiz ilaçları ve kilo vermeyi teşvik eden şifalı bitkileri desteklemeye ve piyasaya sürmeye başladı.

Çok fazla yeni ürün piyasaya çıkarılmış olmasına ve ürün güvenliği ile ilgili olarak insanların çok şüpheci olmasına rağmen tüketicinin ilaçları satın alma yönündeki ilgisinde hâlâ bir azalma yoktur. İnsanlar, fazla kilolardan kurtulmak umuduyla en son çıkan ilaçları denemek için sıraya girmeye devam ediyorlar.
İştahı azaltmak ve doygunluğu (doygunluk hissi) artırmak için kullanılan iştah azaltıcılar, yağın emilimini bloke etmeye yarayan ve hatta bol miktarda nişasta içeren ürünlere piyasada çokça rastlanmaktadır. Ancak bu ürünlerin hiç birisi tek başına kullanılmak üzere satılmaz. İnsanlar, bu “hapları” almanın yanı sıra yapılan önerilerin, toplam gıda alımını azaltarak ve etkinlik düzeyini artırarak yaşam tarzında değişiklikler yapmanın önemini vurguladığını unuturlar. Belki bu, bazı insanların başlamasını sağlar, belki de sağlamaz.

Aslında reçeteli ilaçlar, aşırı düzeyde obezler için geliştirilmişti. Hatta belir­tilen bu yan etkilerle birlikte bu ilaçların, uzmanlarca ciddi düzeyde obez olmak­tan daha az bir sağlık riski oluşturduğuna inanılmaktaydı. Zaman içinde kozmetik ve estetik kaygılarla obezlerden daha az kiloya sahip insanlar için de birçok reçete yazıldı. Bu ilaçların sağlık üstünde güçlü etkisi olduğunu insanların bilmesi gerekir. Uygun şekilde kullanılmadıklarında tehlikeli olabilirler.

Bu ilaçların kullanımı ile kilolar verilecektir. Ancak kilolar, plan devam ettiği sürece verilecektir. İlaçlar bırakılırsa ve eski yaşam tarzı alışkanlıklarına dönülürse kilolar geri gelir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.