Hekimler, Danıştayın sigara kararına tepkili

29.03.2023
752
Hekimler, Danıştayın sigara kararına tepkili

İnsan sıhhatine rakamsız hasarı olan sigaranın, özellikle gençlerde bel sızısına da neden olabileceği belirtildi.

İtalyan Il Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, 40 sene içinde beynelmilel mecmualarda yayımlanan takribî 80 araştırmayı yine gözden geçiren Finlandiya Mesleksel Sağlık Enstitüsünde görev yapan bilim adamları, bunların arasından sigara ve bel sızısıyla ilişkili olan ve farklı yaş gruplarından takribî 300 bin bireyin katıldığı 40 araştırmayı seçtiler.

Bu araştırmaların neticelerini yine tahlil eden bilim adamları, sigara tiryakilerinin bel sızısı sürükleme ihtimalinin eline hiç sigara almamış şahıslara kıyasla takribî yüzde 30 daha fazla olduğunu belirttiler.

Bel sızısının özellikle sigara içen gençlerde daha sık görüldüğüne işaret eden bilim adamları, bunun sebebinin henüz bütün olarak öğrenilmediğini, ancak nikotinin damar büzülmesine neden olan tesirlerinin bu neticede tesirli olduğuna inandıklarını söylediler.

Araştırmanın yazarlarından Rahman Shiri, nikotin sebebiyle hücrelerin gerektiği gibi hava alamadığını, bu sebeple de daha kolay iltihaplandığını ve acıya neden olduğunu belirterek, sigara içmenin aynı zamanda kemik erimesini de çoğaldırdığını kaydoldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.