Hamilelere oruç uyarısı

04.05.2023
693
Hamilelere oruç uyarısı

Uzmanlar, gebelerin netlikle oruç yakalamaması mevzusunda ihtarda bulundu. Uzmanlar, gebelerin Ramazan ayında netlikle oruç yakalamaması gerektiğini, bu gidişatlarda anne ve bebek sıhhatinin ciddi derecede etkileneceği mevzusunda …

hamile
Uzmanlar, gebelerin netlikle oruç yakalamaması mevzusunda ihtarda bulundu.

Uzmanlar, gebelerin Ramazan ayında netlikle oruç yakalamaması gerektiğini, bu gidişatlarda anne ve bebek sıhhatinin ciddi derecede etkileneceği mevzusunda uyardı. Uzmanlar ayrıca, kronik hastaların da hekim hakimiyetinde oruç yakalaması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının başlamasıyla beraber ön tasarıya çıkan insan sıhhati, uzmanları oruç mevzusunda ihtarlarda bulunmaya zorladı. Bartın Şehir Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, Ramazan nedeniyle oruç yakalamak isteyen gebelere ihtarlarda bulundu. Gebeleri netlikle oruç yakalamamaları mevzusunda uyaran Dr. Nacaroğlu, “Gebelerimiz için oruç yakalanmaması çok ehemmiyetli bir mevzudur. Hamileler kendi beslendiği gibi aynı zamanda kendi yavrusunu da beslemek zorundadır. Dolayısıyla besinine, özellikle içtiği suya, aldığı enerjiye, proteine ve yağına dikkat etmesi gerekir. Oruç meblağsa, bunları yeterince sağlayamaz. Bu vaziyette anne adayı ve bebeklerde ciddi sağlık meseleleri ile karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca gebelerimizin Eylül ayı olmasına karşın sıcak havalarda dışarıya çıkmamalarını öneriyorum” dedi.

“KRONİK HASTALAR HEKİM HAKİMİYETİNDE ORUÇ TUTMALI”
Ramazan’da yurttaşların özellikle beslenme perhizlerine, sahur ve iftar yemeklerindeki besinlere dikkat etmesini önerdiklerini belirten Bartın Şehir Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, 12 saat oruç tutarak aç kalınmasının kronik rahatsızlıkları bulunan hastaları etkileyeceğini belirtti. Dr. Nacaroğlu, “Ramazan ayında bu sene 12 saat aç kalmak vaziyetindeyiz. Özellikle kronik hastalarda hekim gözüyle, hekim himayesinde imanın yapılmasını ortaya koyuyor. Diyabetli hastaların çok sık yemesi gerekli. Az ve sık yemesi zorunludur. Perhizini devam ettirmesi gerekli. Kronik hastalarımızdan hipertansiyonu ve karaciğer hastası olanların hekimlerinin hakimiyetlinde ve hekimlerin himayesinde bu imanı şayet yapabiliyorlarsa yerine getirmelerini arz ediyoruz” dedi.

Bartın Şehir Sağlık Müdürü Dr. Osman Nacaroğlu, sıcak günlerde bu imanı hekimleriyle beraber danışarak yapan yaşlıların özellikle sıcak havalarda dolaşmaması gerektiğini, su kayıplarının oluşabileceğini, uzun süreli olduğunda böbrek ve karaciğerin hasar görebileceğini de sözlerine ilave etti.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=95095&cat=220&dt=2008/09/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.