Hamile kadına ‘mevsimlik’ öneriler

09.05.2023
631
Hamile kadına ‘mevsimlik’ öneriler

Sıcak hava anne adayları için tehlike. Peki nasıl korunmalı ? Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Tarık Aksu, Anadolu Ajansı muhabirine …

hamile
Sıcak hava anne adayları için tehlike. Peki nasıl korunmalı ?

Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Tarık Aksu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, gebelerin, sıcak havanın tesiriyle bazı sağlık meseleleri ile karşılaşabileceklerini ifade ederek, giyim, spor ve beslenmeye müteveccih ihtiyatlarla, sıcak havanın negatif tesirinin eksiltilebileceğini söyledi.

Mevsim olağanlarının üzerinde izleyen hava sıcaklıklarının bitkinlik, yüksek tansiyon, sırt sızısı, varis, ayaklarda ödem ve ciltte güneş kirleri gibi bir hayli sağlık problemine yol açabildiğini belirten Aksu, özellikle gebelerin bundan çok etkilendiğini ifade etti. Aksu, “Sıcak havanın tesiriyle bedenin susuz kalması, rahimde kasılmalara, kasılmalar doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabilir” ihtarında bulundu.

Aksu, hamilelerin, enfeksiyonlara karşı mukavemetinin değişik fertlere göre daha düşük olduğunu vurgulayarak, mantar, idrar yolu ve vajina enfeksiyonların da erken doğuma neden olabilecek meseleler yaratabileceğine dikkati çekti. Sıcak havanın tesiriyle fazla terleme, kızarıklık ve kaşıntının muhtelif mantar rahatsızlıklarına yol açabileceğini anlatan Aksu, gün içinde sık sık ılık duş alınmasının verimli olacağını kaydoldu.

“GÜNDE 8-10 KADEH SU İÇİLMELİ”
Aksu, sıcak havalarda, her zamankinden daha fazla akışkan alınması, günde 8-10 kadeh su içilmesi ve bunun yanı gizeme taze meyve suları ile limonata gibi meşrubatların harcanması gerektiğini belirterek, çay, kahve, kola gibi kafein kapsayan meşrubatlardan uzak durulmasını önerdi.

Gebelerin, bedenin su gereksinimini artıracağı ve tansiyonun yükselmesine neden olabileceği için tuzlu gıdalardan uzak durması, baharatlı besinlerden ve az pişmiş etlerden sakınmaları gerektiğini anlatan Aksu, “Kızartma cinsi yiyecekler harcanmamalı, muhtemel olduğunca haşlama yiyecekler yenmeli, bol sebze ve meyve harcanmalı, karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerden uzak durulmalı, sık sık ve az ölçülerde beslenilmeli” diye konuştu.

SARİH RENK GİYSİLER
Hamilelerin güneşin hasarlı tesirlerinden korunmak için öğle saatlerinde netlikle dışarı çıkmamaları gerektiğini vurgulayan Aksu, çıkılmas halinde ise geniş şapka takılması ve bedenin sarihte kalan yerlerine yüksek etkenli gözetici krem sürülmesini öneri etti.

Gebelerin, ter emilimini sağlayan sarih renk, pamuklu, keten ve geniş giysiler giymesinin uygun olacağını belirten Aksu, sıcak havanın tesiriyle ayakların şişmemesi, soluk alabilmesi ve beden balansının sağlanması için de ortopedik ve rahat kunduraların seçim edilmesi gerektiğini söyledi.

Aksu, hava sıcaklığının negatif tesirlerinden korunmak için gebelere şu tekliflerde bulundu: “Sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalı, sabah ya da güneşin tesirini kaybettiği saatlerde kısa
süreli güneşlenmeler yapılmalı.

Güneşlik altında bile olsa sıcakta uzun zaman kalınmamalı. Dışarı çıkarken geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü takılmalı, yüksek etkenli güneş gözetici ürün kullanılmalı.

Ani tansiyon düşmeleri, fazla terleme ve su kaybı, bayılmaya yol açabileceği için, bedendeki su ve mineral kaybını önlemek emeliyle bol su ile beraber az şekerli limonata, meyve ve maden suyu harcanmalı, bacaklardaki ödemi gidermek için uzun zaman ayakta durulmamalı ve aynı pozisyonda oturmaktan sakınılmalı, Varis problemi olan hamileler, özel varis çorapları kullanmalı, Ağır ve fazla ölçüde yemek yememeye özen gösterilmeli. Sebze, meyve
ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmeli, Fazla sıcağın tesiriyle yiyecek zehirlenmeleri ile karşılaşılmaması için sarih yerlerde satılan besinler harcanmamalı,

Kan dolaşımının rahat sağlanabilmesi ve ödemin oluşmaması için uzun uçak yolculuğu yapılmamalı. Özel vasıtayla yapılacak yolculuklarda ise 2 saatte bir mola verilerek 10 dakika kadar yürünmeli.”

“YÜZMEK, DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIYOR”
Yüzmenin, karın adalelerini sıkıştırdığı için doğumu basitleştirdiğini belirten Aksu, özel bir gidişat söz mevzusu olmadığı sürece anne adaylarına
bol bol yüzmelerini önerdi.

Aksu, gebelerin çok sıkı olmayan bir mayo ile özgür ve sırt üstü tarzlarda yüzmesinin hem anneyi hem bebeği hafifleteceğini ve karın
adalelerini sıkılaştıracağını, gözetici kremlerin de bebeğe hasar vermediğini ifade etti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=80830&cat=220&dt=2008/06/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.