Genetiği bırak, yaşam biçimine bak

28.02.2023
839
Genetiği bırak, yaşam biçimine bak

Kalp damar hastalıkları mevzusunda ”makûs bir aile geçmişine” sahip olanlar, sıhhatli yaşam alışkanlıklarını sürdürerek kendilerini tehlikelerden uzak yakalayabiliyor. Amerika Birleşik Devletlerinde yayımlanan, ”Kalp hastalıklarında genetik servet mi, …

Kalp damar hastalıkları mevzusunda ”makûs bir aile geçmişine” sahip olanlar, sıhhatli yaşam alışkanlıklarını sürdürerek kendilerini tehlikelerden uzak yakalayabiliyor.

ABD’de yayımlanan, ”Kalp hastalıklarında genetik servet mi, yoksa yaşam alışkanlıkları mı daha tesirli” sualine cevap arayan geniş çaplı iki araştırma, kalp damar hastalıklarından korunmada, yaşam şeklinin, genetik servetten çok daha tesirli olduğunu ortaya koyuyor. Amerikan Kalp Birliği’nin 2010 Bilimsel Araştırmalar Seansı’nda sunulan ve internette yayımlanan iki araştırmaya göre, orta yaşlarda kendini sezdiren kalp damar hastalıkları, ”genlerimizin bize armağanı” olmaktan çok, çocukluğumuzdan orta yaşa kadar geçen yarıyıla kadar nasıl yaşadığımıza bağlı olarak kendini gösteriyor.

Araştırmalar, ilk gençlik günlerinden başlayarak sıhhatli yaşam alışkanlıklarını özümseyenlerin, ailelerinde kalp hastalıkları bulunsa dahi, orta yaşlarda kalp damar hastalıklarına ait mesele yaşama ihtimallerinin, ailelerinde kalp hastalığı geçmişi olmayan, ancak ”5 altın kaideyi” uygulamayanlara oranla düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/573030-genetigi-birak-kanunum-bicimine-bak

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.