Çocuklar,Kazayla Zehirleniyor

22.08.2023
348
Çocuklar,Kazayla Zehirleniyor

Çocukluk çağı zehirlenmeleri, kazalar içinde çok ehemmiyetli yer yakalıyor. Türkiye’de 2000 senesinde, 14 yaş altındaki çocuklarda şehir ve ilçelerde muhtelif zehirlenmelere bağlı 27 yüzde 2.77 …

Çocukluk çağı zehirlenmeleri, kazalar içinde çok ehemmiyetli yer yakalıyor. Türkiye’de 2000 senesinde, 14 yaş altındaki çocuklarda şehir ve ilçelerde muhtelif zehirlenmelere bağlı 27 yüzde 2.77 vefat vakayı alana geldi. Zehir danışma merkezlerine bildirilen hastaların yüzde 50′den aşırısını genç ve beş yaş altındaki çocuklar oluşturuyor.

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, ilk beş yaş grubunda görülen zehirlenmeler, daha çok kaza nedeniyle oluyor, oğullarda daha fazla görülüyor ve genellikle tek bir madde ile oluşuyor. Zehirlenmelerin yüzde 90′dan aşırısı evlerde alana geliyor. Zehirlenme hadiselerinin yüzde 80-85′i kaza, yüzde 15-20′si isteyerek oluyor.

Çocuklarda görülen zehirlenmelerin yüzde 80′den aşırısı akut özellik taşıyor. Mermi ve öbür metallere bağlı olarak veya uzun zaman kullanılmaya bağlı doz aşımları nedeniyle ufak çocuklarda ağrı ve ateş giderici ilaçlarla az da olsa kronik zehirlenmeler oluşabiliyor.

Tüm zehirlenmelerin yüzde 60′ı ilaç olmayan ürün kaynaklı. En sıklıkla kozmetikler, şahsi bakım ürünleri, paklik maddeleri, nebatlar, hidrokarbonlar ile alana geliyor. Geri kalan yüzde 40′ı ise ateş ve ağrı giderici, öksürük, soğuk algınlığı ilaçları, antimikrobiyal casuslar ve vitaminler oluşturuyor.

‘ZEHİRLEYEN’ İLAÇLAR
En sık zehirlenme yapan ilaçlar şunlar:

“Ağrı ve ateş düşürücüler, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, ağızdan alınan kontraseptifler, antibiyotikler, benzo-diazepinler, vitamin preparatları, yerel kullanılan ilaçlar, astım ilaçları, antihistaminikler, antidepresanlar ve demir preparatlar”.

Uzmanlar, toksik zehirli maddelerin bedenin hemen her sistemini etkilediğini ifade ederek, bulgu ve belirtileri şöyle bildiriyor:
“Bulantı, kusma, karın ağrısı, yürüme bozukluğu, şuur kapanıklığı, konvülziyon havale geçirme, ateş, görme bozukluğu, sanrılar, aritmiler ritm bozuklukları ve siyanoz morarma.”

İlaçla zehirlenme halinde kusmuk, idrar gibi maddelerin olasıysa doktora getirilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, hastanın, sağlık kurumuların acil polikliniklerine götürülmesi gereğini dikkat topluyor.

Uzmanlar, zehirlenmelerin ancak, ‘İlaç ve toksik maddelerin tehlikesiz ambalajlama ve muhafazası, zehir tesirinin hakimiyeti, çevrenin düzenlenmesi, zehirlerin ev dışında muhafazası, ürünlerin emniyetli depolama ve kullanılması, faal gözlem, sosyal, psikolojik ve ekonomik etmenlerin değişmesi, eğitim, farkında olmayı ve bilgiyi çoğaldırmak, tutum ve tutumları değiştirmek, şahsi danışmanlık, grup eğitimi, yazılı ve laflı basın vasıtaları ile yoğun kampanyalar, zehir danışma merkezi telefonlarının bilinmesi ve kullanılması ile eksiltilebileceğini’ ifade ediyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.