Kurban etini sebzeli pişirin

26.10.2023
230
Kurban etini sebzeli pişirin

Sindirim sistemi ve öteki uzuvlarda muhtelif rahatsızlıkları yaşamamak için bu tekliflere kulak verin Sağlık Bakanlığı, yanaşan Kurban Bayramı evvelinde yurttaşlara, kurban etinin pişirilmesi, tüketimi ve saklanması …

Sindirim sistemi ve öteki uzuvlarda muhtelif rahatsızlıkları yaşamamak için bu tekliflere kulak verin

Sağlık Bakanlığı, yanaşan Kurban Bayramı evvelinde yurttaşlara, kurban etinin pişirilmesi, tüketimi ve saklanması mevzusunda ihtarlarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kurban Bayramı’nda, şeker ve şekerli yiyecek tüketiminin yanı gizeme et tüketiminin de çoğalacağı belirtilerek, özellikle kiloluluk, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olanların beslenmelerine dikkat etmeleri istendi. Kırmızı et, tatlı ve muhtelif hamur işlerini fazla harcamanın sindirim sisteminde ve öteki uzuvlarda muhtelif rahatsızlıklara yol açabileceği vurgulanan açıklamada, etlerin sebzelerle beraber pişirilmesi veya et yemeklerinin yanında sebzelerin de harcanmasının sağlıklı beslenme açısından ehemmiyetli olduğu vurgulandı. Etin tüketim ölçüyü kadar pişirme yönteminin de ehemmiyetli olduğu belirtilen açıklamada, etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemlerin seçim edilmesi, kızartmalardan sakınılması önerildi. Açıklamada, etlerin sebzelerle beraber pişirilmesi veya harcanmasının yiyecek spektrumunun sağlanması açısından sağlıklı bir yöntem olduğu ve etle yapılan yemeklerin kendi yağıyla pişirilmesi, ilave yağ ilave edilmemesi gerektiği belirtildi. Etlerin korunması ve saklanmasının, insan sıhhati açısından ehemmiyetli olduğu belirtilen açıklamada, etlerin, büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik olacak biçimde minik parçalara dağılarak buzdolabında ya da derin dondurucuda saklanması önerildi.

A.A.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=48163&cat=220&dt=2007/12/18

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.