Bakanlık yasakladı ama

28.02.2023
851
Bakanlık yasakladı ama

Zayıflama hapları internette kol dolaşıyor! SON senelerde hekim teftişi ve hakimiyeti olmadan, rasgele zayıflama ürünlerini ilaç diye kullanan şahısların vefat haberleri üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, …

Zayıflama hapları internette kol dolaşıyor!

SON senelerde hekim teftişi ve hakimiyeti olmadan, rasgele zayıflama ürünlerini ilaç diye kullanan şahısların vefat haberleri üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, geçen sene bu ürünlerin satışını menetti. Ancak bu ürünlerin “ilaç” yerine “nebatsal yiyecek dayanağı” ismi altında Tarım Bakanlığı’ndan onay alınarak ithal edilmesi ve satışı hâlâ devam ediyor.

EVE TESLİM SATIŞLAR
Sağlık Bakanlığı’nın 12 zayıflama ürünnamın yer aldığı “firari listesi”ndeki pek çok ürün, internet üzerinden boy boy reklam eşliğinde satışa sunuluyor. Ulus arasında ‘biber hapı’ diye adlandırılan ürün, aktarlarda dahi basitçe bulunuyor. Bu cins zayıflama haplarını ve ürünlerini pazarlayan bir internet sitesindeki telefonu aradığımızda, vazifeliden “Artık bu cins ilaçları satmıyoruz” cevabı alıyoruz. Ancak aynı sitenin online chat kısmından güya ilacı almak istediğimizde ise, satış yapabileceklerini, hatta kargo ile hemen kapıda teslim edeceklerini söylediler.

HAPLAR NATÜREL DEĞİL
İnternet sitelerinde, bu güya ilaç ve ürünlerin “tamamen natürel” olduğu ve içlerinde hiçbir kimyevi madde bulunmadığı da belirtiliyor. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın firari ürünler listesinde yer alan 12 ayrı güya zayıflama ilacında, “sibutramin” isimli kimyevi maddenin bulunduğu ifade ediliyor. Bu sebeple güya zayıflama hapları, firari ürünler arasında yer alıyor. Kilo verme ve obezite rehabilitasyonunda kullanıldığı iddia edilen bu ürünler, kalp ve tansiyon üzerine negatif tesirlerinin görüldüğü de vurgulanıyor.

Karaciğer ve böbrekte zarar
Bilim adamları, güya zayıflama haplarının kayıt dışı ya da bilimsel olmayan usullerle üretildiğini, böbrek ve karaciğerde kalıcı, ölümcül neticelere yol açan zararlar alana getirdiğini belirtti.

TÜLAY ŞUBATLI- AHT

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/597015-bakanlik-yasakladi-ama

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.