Asd: atrial septal defekt: kalpte delik nedir ?

23.02.2023
893
Asd: atrial septal defekt: kalpte delik nedir ?

Atrial septal defekt nedir? Kalp aşinayı gibi 4 odacıktan oluşur. Bunlardan 2 tanesi üstte kulakçıklar ismini almaktadır. Kalbin üst katındaki bu odacıklar bir çeper duvar ile …

Atrial septal defekt nedir?
Kalp aşinayı gibi 4 odacıktan oluşur. Bunlardan 2 tanesi üstte kulakçıklar ismini almaktadır. Kalbin üst katındaki bu odacıklar bir çeper duvar ile bölmüştür ve her iki odacık arasında kan birbirine banal şartlar altında karışmaz. İşte bu çepersi duvarın üzerinde muhtelif büyüklük ve yerlerde delikler bulunmasına Atrial Septal Defekt denir.

İki tip ASD vardır:
Secundum tip ASD: Sekundum septumda alana gelen defektler.

Primum tip ASD: Endokardial yastıkçıkta alana gelen defektler: Bunlarda mitral veya tricuspid kapaklarda yarıklar cleft ile beraber olabilir.

Fossa Ovalis Tipi: Fossa ovale yetmezligine bağlı olabildiği gibi , fossa ovalede bir defectine de bağlı olabilir.

Sinus venosus defecti: Bu defect VCS veya VCI’un ağızlarına yakın ve bazan da VCS veya VCI içine alan defectlerdir.

Koroner sinus defecti unroofed koroner sinus: çok ender olan bu defectler Koroner sinus atrial kısmının çatısız unroofed olmasına bağlıdır.

Kulakçıklar arası delik Atrial septal defekt olduğunda ne olur?
Banal insan kalbinde sağ ve sol odacıklar arasında kan karışmadan bir kumpas içerisini gezer. Bedende kirlenen kan sağ kulakçık yolu ile kalbe kazanç ve oradan sağ karıncığa girerek akciğerlere gider ve oksijenlendikten sonra, okijenden zengin kan sol kulakçık ve oradan da sol karıncık yolu ile bedene yine pompalanarak kullanıma sunulur.

Sıradanda kalbin sol tarafında kalp içi tazyikler sağa göre yüksektir. Bu sebeple de ASD varlığında kan hep soldan sağa doğru olur. Kalp her atımında sol kulakçıktan sağ kulakçığa kanın bir kısmı kaçar. Solda kan ölçüyü eksilir ve sağda hep kan ölçüyü çoğalır.

Muayenehane Tablo:
Sol-sağ şanta bağlı olarak sağ kulakçık ve sağ karıncık genişlemiştir. Sık üst solunum yolları infeksiyonu izlenir. Büyüme geriliği bunlara eşlik eder.

Fizik Tetkik:
Dinlemekle erken ve orta midsistolik üfürüm tespit etilir.

Akciğer damar yatağında hastalık Pulmoner vasküler hastalık büyürse çomak parmak, bayılma senkop ve kan tükürme hemoptizi izlenir.

Akciğer röntgenogramında geniş sağ kulakçık ve karıncık izlenir.

EKG’de uzamış PR mesafesi vardır.

Ekokardiyografi ile tanı konur.

Kateterizasyon ise daha çok tanının teyit edilmesi içindir. Kan misallerinde oksijenizasyon, sol-sağ şant oranı hesaplanır.

Bu gidişatta ne olur?
Söylediğimiz gibi sağ karıncık daha fazla kan alır her iki kulakçıktan da . Bedenden ana toplardamarlar yolu ile gelen oksijeni kullanılarak eksilmiş lekeli kan ve kulakçıklar arasından delikten geçerek gelen arınılmış sol tarafa kanını bir kısmı. Böylece sağ tarafta yapılan iş çoğalırken buradan akciğerlere giden kan ölçüyü de çoğalır. Başka Bir Deyişle iyi şeylerin de aşırısı iyi değildir. Akciğerlere basmakalıptan fazla kan gitmesi akciğerleri tıpkı bir su baskına maruz kalması gibi kanla dolması da akciğerlerin yapısını bozar ve akciğerler gerginleşir. Bunun neticesinde da soluk almak güçleşir. Fazla kan bulunan akciğerlerde ayrıca akım yavaşlar ve bu da bir yandan akciğerlerin mikrobik infeksiyonlara hassasiyetini artırırken, öbür yandan da yavaşlayan akım ve sertleşen akciğerler neden ile sağ karncığın daha da zorlanmasını ve bir maniye karşı çalışmasına neden olacaktır. 30lu ve ya 40 lı yaşlara kadar hiç tespit etilemeyen ASDler bulunabilir.

Bunun anlamı Kulakçıklar Arası Delik ASD zararsızmıdır?
Bütün böyle söylenemez. Bunun neticesinde sol karıncık adalesinde sihrime başlar. Bu hastalık doğuştan olan bir gidişat olduğu için ve yavaş yavaş ve sinsice ilerlediği için çocuklarda solunum sorunlşarı ve sık sık basitçe üst solunum yolları infeksiyonlarına zemin hazırlar. Seneler içerisinde sık sık olan infeksiyonlar sebebi ile çocuklarda büyüme geriliği yaparken kalp ve akciğerler de bozulur. Bir gün kalbin pompalama eforu çok bozulacağı için kalp yetmezliğine kadar gidebilir. Öbür bir ciddi hasarlı tesir de karmaşıklık ritm bozukluklarıdır aritmi. Sağ kulakçıktaki çoğalmış kan ölçüyü bu odacığın gelişmesine yol açar. Sağ kulakçıkta sihrime neticesinde buradan geçen kalbin elektrik mesaj sistemi iç asap hasarlı etkilenir. Hiç olmaması gereken yerlerden anarşist mesajlar çıkmaya bağlar ve kalbin bir ritm içerisinde kasılmasını bozar.

Kalp gereğinden fazla rakamda kasılır ama bu arada da kulakçıklarda yalnızca titreme stili bir hareket olur pompalama işlevi yürütemezler. Bu gidişata tıp dilinde Atrial fibrilasyon sınıyor. Bu gidişat daha çok büyük bir delik varlığında olur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.