Arteriyoskleroz Rehabilitasyonu

29.11.2022
1.151
Arteriyoskleroz Rehabilitasyonu

Doğum evveli her bebekte, kalpderi çıkan iki büyük atardamar arasında bir ara damar bulunmaktadır. Olağan süreçte ilk 3 gün içerisinde kendiliğinden kapanan bu damarın bazı etmenlerden dolayı sarih kalması gidişatına denir.

Ductus arteriosus, pulmonal atardamarı akciğer atardamarı aortaya bağlayan kan damarıdır. Sıradanda bu damar doğumdan hemen sonra kapanır. Kapanmadığı zaman kan pulmonal atardamarla aort arasında akar; bu vaziyete tescil sarih ductus arteriosus denilmektedir.

Prematüre doğan bebeklerde ductus kapanmaya zaman bulamamıştır. Zamanında doğan bir bebekte kapanmanın hakikatleşmemesi, konjenital bir yaradılış anomalisidir.

Tescil ductus arteriosus, kız bebeklerde, yüksek irtifada doğan çocuklarda ve hamileliğin ilk 3 ayı içinde kızamıkçık geçirmiş olan bayanların bebeklerinde daha sık ortaya çıkar.

Ductus darsa genellikle semptom görülmez. Geniş bir ductus ise kalp üfürümü, hipertansiyon yüksek tansiyon ve geç gelişim meselelerine yol açacaktır.

Prematüre bebekte ductus genellikle birkaç hafta ya da aylık bir vakit içinde kendiliğinden kapanır.

Ductusu kapanmadan kalan zamanında ya da prematüre doğmuş bir bebekte genellikle birinci ve ikinci yaş arasında operasyon lüzumlu olur.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.