Antreman

25.11.2022
1.136
Antreman

İdman seansı, çalışmaya ufalayan zaman süresi olarak belirlenir. Fizyolojik faydaları üst seviyeye çıkarmak için bazı kaidelere uymak gerekir. Şöyle ki; bu müddet ısınma hazırlık, ana …

İdman seansı, çalışmaya ufalayan zaman süresi olarak belirlenir. Fizyolojik faydaları üst seviyeye çıkarmak için bazı kaidelere uymak gerekir. Şöyle ki; bu müddet ısınma hazırlık, ana bölüm ve bitiş olarak ufalanmalıdır.

Isınma; gelecek olan çalışmalara organizmayı fiziksel, fizyolojik ve psikolojik olarak hazırlamayı emeller. Bedenin istirahat vaziyetinden çalışma vaziyetine geçişini basitleştirir. Çalışma vaktinin 1/10 bir vakti kapsamalıdır. Başka Bir Deyişle 50 dakikalık bir seans için en az 5 dakika ısınmak gerekir.

Eğer seans sadece yürüyüşten oluşacaksa ısınmaya gerek yoktur, yürüyüş organizmanın basmakalıp etkinliğidir. Isınma eklemleri, adaleleri ve dolaşım-solunum sistemini uyaran egzersizleri kapsamalıdır. Bunun için 3-4 dakikalık yavaş koşu sonrası üst abonelerden başlayan ve tüm adale guruplarına müteveccih elastiklik hareketleri yapılmalıdır.

İyi bir ısınma neticeyi;
-adalelerin elastikliği çoğalır,
-eklem hareketliliği çoğalır,
-solunum-dolaşım sistemi çalışmaya hazır hale kazanç,
-enerji imali için zorunlu enzimlerin etkinlikleri iyileşir.

İyi bir ısınma bulguları;
-kalp ritminde yükselme,
-solunum frekansında çoğalış,
-hafif terleme,
-soyunma gereksinimi.
Isınma ölçü ve nitelik olarak ideal seviyede olmalıdır;
-noksan ısınma; yaralanma tehlikeyi taşır,
-fazla ısınma; enerji ambarlarının tükenmesi neticeyi, bitkinliğe yol açar.

Sabah yapılacak olan ısınma seansı öğleden sonrakinden daha uzun olmalıdır. Genel olarak, yaşlı fertler gençlere göre daha uzun bir müddet ısınmalı ve ısınma hareketlerinin süratini yavaş yavaş artırmalıdırlar. Isınma bir taraftan sıhhati korur öteki taraftan atletik performans kapasitesini yükseltir.

Ana bölüm; yapılmak istenilen çalışmanın uygulanacağı bölümdür, idman seansının en güç etkinlikleri bu bölümde yer alır. Yürüyüş ya da çok hafif tempo jog şartarda göz önüne alınmaz. Fakat adale formunu kazanma ve maksimal kardiyak frekansın ehemmiyetli bir yüzdesi ile koşmak düşünülüyorsa iyi bir ısınmadan sonra bu bölüme geçilir.Bu bölüm atletik müsabaka emelli antrenmanlarda çok ehemmiyetli özellikler kapsar, çünkü orada bir çok kondisyonel özelliğin ard arda, sistematik olarak antrenesi gerekir. Sağlık emelli idmanların ana bölümü, bir yada iki kondisyonel özelliğin gelişimini gayeler; aerobi kapasite ve adale formu kazanma adale yapma idmanı.

Eğer bir idman seansında bu iki özellik aynı anda holüne edilecekse, sıralamada evvel adale formu sonra aerobi kapasite çalışması yer almalıdır.

Bitiş; idman seansının sonunda ye alan 5-10 dakikalık bir “derlenme” müddetidir. Tüm seansda elde edilen fizyolojik hasılatlar burada pekiştirilir. Çok yavaş olorak uygulanan hafifletici jimnastik hareketlerini ya da azıcık süratli tempo yürüyüşü kapsar, süratli ve güç hareketlerden sakınılmalıdır. Bu bölümde organizmaya bol oksijen sokularak mümkün oksijen sarihi kapatılır, biriken laktik asit üzüntüsüne edilir, bir sonraki seansa daha zinde olarak bedenimiz hazır gidişata kazanç; adale sızıları oluşmaz.

Eğer seans sonu süratli hareketler uygulanırsa, ilave laktik asit oluşacağından bedenin derlenmesi gecikir.

İhtar;

Yemek; idman evveli yemek en az 3,5 saat evvel yenilmiş olmalı, idman sonrası yemek ise 1 saat derlenme sonrası alınmalıdır.

Meşrubatlar; su, çalışmadan yarım saat evvel bir bardak ve çalışma esnasında ufak miktarlarda alınabilir. Kilo alma mevzusunda, yanlış kanı olarak, çok terleme ve su içmeme gibi düşünceler vardır. Fazla terleme ile kilo verilmez zira ter ile yağ atılmaz, organizmanın % 60 ı su dur, hücre faaliyetleri için su elzemdir, efor esnasında ve sonrası kaybedilen su ölçüyü alınmalıdır. Bu düşüncenin neticeyi olarak fazla terlemek için bedene “naylon” sarmanın da bir anlamı yoktur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.